Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale, a venit cu o serie de declarații în fața susținătorilor după finalul votului.
„Bună seara. Democrația este despre comunități și problemele lor și aspirațiile lor și vreau să felicit în această seară comunitățile de votanți pentru dezbaterea pe care au purtat-o pe rețelele sociale. Și noi politicienii mai avem fiecare dintre noi un drum lung până la a ajunge la aspirațiile pe care vrem să le respectăm. Vreau să le mulțumesc personalităților publice care m-au susținut și au girat cu numele lor campania mea. Vreau să le mulțumesc miilor de oameni care au donat din buzunarele lor pentru ca această campanie să aibă loc.
Vreau să le mulțumesc tuturor voluntarilor care au făcut campania asta timp de trei luni și echipei cu care am colaborat. A fost pentru mine o onoare și sper să o facem și în turul 2. Să ne raportăm cu prudență la rezultatele exit poll-urilor pentru că ele sunt până la ora 19:00 și fără diaspora”, a declarat Nicușor Dan în declarațiile de după închiderea votului.