NEWS

Nicuşor Dan și-a numit consilierul prezidenţial pentru securitate naţională. Cine este acesta

Nicuşor Dan și-a numit consilierul prezidenţial pentru securitate naţională. Cine este acesta
sursa foto: Timpolis

Preşedintele Nicuşor Dan a semnat vineri decretul prin care îl numeşte pe Marius-Gabriel Lazurca în funcţia de consilier prezidenţial pentru securitate naţională.

Nicuşor Dan și-a numit consilierul prezidenţial pentru securitate naţională

Începând cu data de 1 noiembrie 2025, domnul Marius-Gabriel Lazurca se numește în funcția de consilier prezidențial pentru securitate națională”, potrivit decretului.

Mandatul lui Lazurca în această funcţie începe sâmbătă, informează Administraţia Prezidenţială.

Totodată, Lazurca va continua, totodată, să conducă Departamentul Politică Externă, Parteneriate Strategice și Românii de Pretutindeni din cadrul Administrației Prezidențiale.

Nicușor Dan l-a mai propus, în luna august, pe Lazurca, la șefia SIE numai că a avut acordul șefilor partidelor din coaliție.

Cine este Marius-Gabriel Lazurca

Marius Lazurcă a fost ambasador în Mexic din 2021, post de la care a fost rechemat de președintele Nicușor Dan în septembrie. În acel context, numele lui Lazurca a fost vehiculat ca propunere pentru șefia SIE.

Ulterior, a fost numit la conducerea Departamentului Politică Externă, Parteneriate Strategice și Românii de Pretutindeni din cadrul Administrației Prezidențiale.

Marius Lazurcă este diplomat de carieră și a condus misiunile României în Republica Moldova, Ungaria, Vatican și Mexic.

Șeful statului a confirmat într-un interviu că îl cunoaște pe Lazurcă din anii 90, când erau amândoi studenți la Sorbona și are încredere în el.

Domnul Lazurcă e o persoană în care am încredere, e o persoană pe care o cunosc de multă vreme. Consider că poate să ajute foarte mult dintr-o poziție centrală. Care este acea poziție… o să vedem”, spunea în luna septembrie Nicușor Dan.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele