NEWS

Noi măsuri dure pentru români. Anunț de la BNR privind concedierile: ”Tăierile de 10% nu sunt suficiente”

Noi măsuri dure pentru români. Anunț de la BNR privind concedierile Tăierile de 10 nu sunt suficiente
sursa foto: BNR.ro

Măsurile din domeniul administrației par insuficiente în contextul cheltuielilor bugetare mari. Pentru 2026, vine un alt anunț de la BNR privind concedierile în sectorul bugetar. 

Anunț de la BNR privind concedierile

Eugen Rădulescu, consilier în cadrul Băncii Naționale a României (BNR), este de părere că reducerea cheltuielilor din administrație cu 10% nu este suficientă și că „subiectul reorganizării administrativ-teritoriale pare să fie înmormântat”.

Întrebat la Digi24 dacă procentul de 10% pentru reducerea cheltuielilor în administrație este suficient, Rădulescu a declarat:

Nu. Și nu numai că nu este suficientă. Am sentimentul mai degrabă că vom avea măsuri pompieristice, vom tăia niște cote de benzină, nu o să mai cumpărăm a doua mașină a primăriei și așa mai departe.

Oficialul BNR a explicat:

Nu e suficient pentru că cheltuielile bugetare, cheltuielile administrației publice, sunt foarte mari. Partea care mă îngrijorează cel mai tare în această privință este că subiectul reorganizării administrativ-teritoriale pare să fie înmormântat.

Eugen Rădulescu este de părere că marea problemă este că suntem în continuare în România anilor ’60 a lui Ceaușescu și nu vrem să ne modernizăm.

Avem 41 de județe și 3.200 de localități, ceea ce pentru o țară de dimensiunea României este o risipă colosală. Suntem în continuare în România anilor ’60 a lui Ceaușescu și nu vrem sub nicio formă să ne modernizăm. Aici e marea problemă, a declarat el.

El a mai adăugat că „acest lucru, dacă nu se mișcă, și nu pare să se miște, cele 10 procente vor fi anul acesta și anul viitor, probabil că o să spună gata, am terminat, nu mai facem asta”.

Rădulescu nu este sigur că pentru o astfel de reformă administrativă este nevoie de modificare a Constituției.

Poți să nu numești 41, nu trebuie să le numești regiuni, poți să le numești județe. Nu trebuie să fie 41. Nu scrie în Constituție că sunt 41 de județe, a spus oficialul BNR.

Acesta a mai declarat că deși șansele unei revizuiri atât de ample din administrație sunt foarte scăzute, asta nu înseamnă că nu ar fi foarte importante și foarte necesare.

Rezervele valutare la Banca Naţională a României au scăzut la finalul lui decembrie 2025 la 64,8 miliarde euro, faţă de 65,408 miliarde euro la 30 noiembrie 2025 şi au crescut de la 62,135 miliarde euro la 31 decembrie 2024.

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele