O mare capitală din Europa va interzice complet mașinile vechi începând cu 2024, este vorba de cel mai mare oraș din Polonia. Astfel, după Cracovia, Varșovia va interzice și ea mașinile vechi începând cu 2024.
Capitala Poloniei, Varșovia, va introduce anul viitor o „zonă de transport nepoluant” care va interzice accesul pentru mașinile vechi pe benzină și diesel în centrul orașului, transmite notesfrompoland.com. Aceasta urmează unei măsuri similare luate recent de Cracovia, care a devenit primul oraș din Polonia – și din regiunea Europei Centrale și de Est – care a lansat astfel de măsuri.
Începând cu 1 iulie 2024, mașinile diesel cu o vechime mai mare de 18 ani și mașinile pe benzină cu o vechime mai mare de 27 de ani nu vor mai fi permise în centrul Varșoviei, a anunțat ieri primarul Rafał Trzaskowski.
Aceste praguri vor fi apoi coborâte treptat, până când, în 2032, vor fi interzise mașinile diesel cu o vechime mai mare de 11 ani și mașinile pe benzină cu o vechime mai mare de 17 ani. Municipalitatea calculează că acest lucru va duce la o reducere cu 80% a emisiilor de oxizi de azot (NOx) și cu 69% a particulelor (PM) până în acel an, potrivit g4media.ro.
„Aerul curat în Varșovia este obiectivul nostru comun”, a transmis primarul pe Twitter. „Este ceea ce ne străduim să facem ca administrație locală. Asta este ceea ce așteaptă varșovenii de la noi”.
El a susținut că 87% dintre locuitorii orașului spun că doresc ca autoritățile locale să ia măsuri pentru a reduce poluarea aerului (care în Polonia este printre cele mai grave din Europa) și că 76% susțin ideea unei zone de transport curat, adică fără mașinile vechi.
Trzaskowski a mai precizat că crearea unor astfel de zone în orașele cu o populație de peste 100.000 de locuitori este unul dintre angajamentele pe care Polonia și le-a asumat pentru a obține de la UE miliarde de euro din fondurile de redresare post-pandemică.
Primăria din Varșovia a propus o limită pentru zona de aer curat care acoperă întregul district central Śródmieście și părți din districtele adiacente Wola, Ochota, Saska Kępa, Grochów și Praga. Acum va lansa trei luni de consultări publice cu locuitorii pentru a decide asupra limitelor finale.
În noiembrie, Cracovia a anunțat că va începe, de asemenea, să introducă interdicția pentru mașinile mai vechi de la jumătatea anului 2024. Inițial, mașinile pe benzină cu o vechime mai mare de 31 de ani și cele diesel cu o vechime mai mare de 27 de ani vor fi interzise pe șosele, urmând să scadă la 25 de ani și, respectiv, 15 ani până în 2026.
Săptămâna aceasta s-a aflat, de asemenea, că Wrocław, al treilea oraș ca mărime din Polonia, după Varșovia și Cracovia, va începe în primăvară consultări cu privire la introducerea unei zone de transport clar. O decizie cu privire la forma acesteia va fi luată apoi anul viitor, relatează Agenția poloneză de presă (PAP).
Studiile internaționale au constatat în mod constant că Polonia are una dintre cele mai grave poluări atmosferice din Europa. Cu toate acestea, în timp ce emisiile autovehiculelor sunt una dintre cauze, factorul principal este arderea combustibililor – în special a cărbunelui – pentru încălzirea locuințelor.
În 2019, Cracovia – care a avut unele dintre cele mai mari smoguri din țară – a interzis arderea cărbunelui și a lemnului, o măsură care se consideră că a îmbunătățit semnificativ aerul. Anul acesta, o interdicție privind arderea cărbunelui va fi introdusă și în Varșovia.