NEWS

O nouă taxă obligatorie pentru români. ANAF trimite notificări

O nouă taxă obligatorie pentru români. ANAF trimite notificări
Sursa foto: economedia.ro / playtech.ro / capital.ro

Români vor plăti o nouă taxă. ANAF va trimite în perioada următoare notificările pentru persoanele care se înadrează la categoria „contribuabili de lux”. Taxa pe lux a fost adoptată la finalul anului trecut și a intrat în vigoare la începutul acestui an.

Prin urmare, contribuabilii care au în proprietate imobile sau mașini scumpe vor plăti o nouă taxă. ANAF va trimite notificări pentru persoanele care dețin proprietăți a căror valoare depășește jumătate de milion de euro. Cu alte cuvinte, persoanele menționate anterior vor plăti 0,3% din suma care depășește pragul de 500.000 de euro.

Taxa pe lux, un nou bir pe care îl vor plătii românii înstăriți

Aceeași regulă se aplică și pentru autoturismele care depășesc 75.000 de euro. În conformitate cu prevederile legale, taxa de lux va fi plătită de următoarea categorie de contribuabili:

  • persoanele fizice care, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent, dețin clădiri rezidențiale în proprietate sau proprietate comună în România, cu o valoare impozabilă care depășește 2.500.000 de lei (~500.000 de euro);
  • persoanele fizice și juridice care dețin autoturisme înmatriculate sau înregistrate în România, cu o valoare de achiziție individuală ce depășește 375.000 de lei (~75.000 de euro).

Trebuie menționat că taxa lux se achită integral pentru tot anul fiscal, iar contribuabilii au obligația să declare și să plătească taxa până la 30 aprilie inclusiv pentru proprietăți. Pentru autoturisme termenul limită de plată este 30 decembrie, inclusiv.

Impozitul pe lux
Sursa foto: Arhiva MediaFLUX

Ce obligații revin contribuabililor

În privința impozitului aplicat pentru mașinile de peste 75.000 de euro, „suma se datorează pentru o perioadă de cinci ani, începând de la data predării-primirii autovehiculului”, potrivit România TV. Această regulă urmărește să pună în aplicare o corecție temporală, având în vedere durata de folosință și de depreciere a autoturismului, mai precizează sursa citată.

În privința imobilelor, încă nu este specificat clar modul în care impozitul special ar urma să fie declarat, mai ales în cazul proprietăților deținute în cotă-parte. Rămâne de văzut dacă este suficientă depunerea declarației privind impozitul special de către un sigur proprietar sau dacă va fi nevoie ca fiecare coproprietar să declare impozitul special pentru cota sa, potrivit România TV.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele