WORLD

Opt soldați israelieni uciși în Rafah. Proteste anti-Netanyahu la Tel Aviv. Se cere armistițiu în Gaza

Opt soldați israelieni uciși în Rafah. Proteste anti-Netanyahu la Tel Aviv. Se cere armistițiu în Gaza
sursa foto: colaj foto

Opt soldați israelieni au fost uciși în sudul Fâșiei Gaza, potrivit Forțelor de Apărare Israeliene (IDF), într-unul dintre cele mai mortale incidente individuale în care au fost implicate trupele sale din 7 octombrie.

Opt soldați israelieni uciși în Rafah

Forțele de apărare israeliene au declarat că incidentul este încă în curs de examinare, dar concluziile preliminare sugerează că un vehicul blindat care transporta soldați ca parte a unui convoi a fost lovit de o explozie în jurul orei locale 5:15, în timpul unei operațiuni care viza „infrastructura teroristă” în partea de nord-vest a Tal al-Sultan, potrivit CNN.

„Potrivit informațiilor pe care le avem în acest moment, unul dintre vehiculele de geniu din convoi a fost implicat într-o explozie care se pare că a fost provocată de dispozitive explozive amplasate în zonă sau ca urmare a tirurilor cu rachete antitanc”, a declarat sâmbătă purtătorul de cuvânt al IDF, Daniel Hagari.

De asemenea, IDF investighează dacă explozia inițială a fost agravată de detonarea materialului exploziv aflat la bordul vehiculului.

Pagubele au fost atât de mari încât a fost dificil să se identifice și să se localizeze corpurile celor uciși, a adăugat armata israeliană.

IDF nu a anunțat cine crede că este responsabil pentru incident.

Israelienii cer în stradă demisia premierului Netanyahu

În total, 30 de persoane au fost ucise și 95 rănite în Fâșia Gaza în ultimele 24 de ore, potrivit Ministerului Sănătății din Gaza.

Prima reacție a lui Netenyahu în urma cererii de arestare formulată de CPI.
sursa foto: colaj foto

Conflictul din Gaza a început după atacurile Hamas din 7 octombrie, care au ucis aproximativ 1.200 de persoane. De atunci, cel puțin 37.296 de persoane au fost ucise în ofensiva Israelului în Gaza, potrivit ultimelor cifre ale Ministerului Sănătății din Gaza.

Tragedia petrecută a alimentat și mai mult furia protestatarilor care cer un armistițiu de încetare a focului și aducerea acasa a otaticilor răpiți de Hamas, în octombrie anul trecut.

Israelienii au ieșit și sâmbătă cu miile în stradă la Tel Aviv pentru a cere demisia premierului Benjamin Netanyahu.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele