Românii se pot bucura de pensii suplimentare. Iată cum se cer banii și ce condiții se impun pentru aprobarea dosarelor.
Este vorba despre românii care au lucrat legal atât în țară, cât și în alte state membre ale Uniunii Europene. Aceștia pot obține pensii suplimentare din fiecare stat în care au desfășurat activitate profesională.
Drepturile de pensie se calculează destul de diferit, în funcție de legislația fiecărei țări. De altfel, cererea se depune separat, în momentul în care sunt îndeplinite condițiile specifice de pensionare din statul în care și-au desfășurat activitatea.
Un astfel de proiect permite cumularea pensiilor din mai multe state, fără ca beneficiarul să fie obligat să îndeplinească simultan criteriile legale pentru pensionare în toate țările în care a lucrat.
Așadar, un pensionar care a avut activitate profesională în România și în alte state europene poate primi pensii parțiale sau integrale din fiecare stat, corespunzător perioadelor lucrate legal.
Pentru a obține pensii suplimentare, românii trebuie să depună cereri individuale în fiecare țară în care a existat activitate profesională. Pensia este acordată în conformitate cu prevederile legale ale fiecărui stat implicat, iar procedura este valabilă atât pentru țările UE, cât și pentru cele cu care România are acorduri bilaterale de securitate socială.
„Persoanele care au desfăşurat activităţi profesionale în România şi în alte state membre pot solicita acordarea drepturilor de pensie, atât potrivit legislaţiei in vigoare în Romania, cât şi potrivit legislaţiei celuilalt stat membru implicat. Pensia se solicită de la fiecare stat în care persoana a lucrat, în momentul în care îndeplinește condițiile de pensionare din statul respectiv. Precizăm că nu este necesar că solicitantul să indeplinească simultan condiţiile necesare deschiderii drepturilor de pensie în toate statele membre implicate, drepturile de pensie fiind acordate cu respectarea prevederilor legislaţiilor naţionale în materie”, a explicat directorul Casei de Pensii Dâmbovița, conform publicației Incomod-Media.
În afara țărilor membre UE, România are semnate acorduri de securitate socială cu mai multe state. Sunt semnate acorduri cu Regatul Maroc (prin decretul nr. 215/1984), Armenia, Belarus, Ucraina și Federația Rusă. În cazul țărilor ex-sovietice, prevederile sunt reglementate de Convenția cu privire la colaborarea în domeniul prevederilor sociale, semnată în 1960 și aprobată prin decretul nr. 165/1961.
Prin noile convenții se sprijină, de asemenea, obținerea de drepturi de pensie pentru perioadele lucrate legal în respectivele state. Așadar, cei care au lucrat în afara granițelor se pot bucura de o protecție socială suplimentară la bătrânețe.