WORLD

Percheziții în Parlamentul de la Chișinău. Haos în Republica Moldova

Percheziții în Parlamentul de la Chișinău. Haos în Republica Moldova
surda foto: Parlament.md

Percheziții în Parlamentul de la Chișinău. Ancheta de miercuri este condusă de Procuratura pentru Combaterea Criminalității și Cauze Speciale (PCCOCS) din Republica Moldova, dar și de Serviciul de Informații și Securitate. Acțiunea l-ar viza pe șeful Direcției Juridice a Parlamentului, asupra căruia planează suspiciuni de spionaj în favoarea Rusiei.

Percheziții în Parlamentul de la Chișinău

Anchetatorii au declarat că ”se efectuează acțiuni procesuale într-o cauză penală, sub conducerea procurorilor PCCOCS”.

„Pentru moment, se efectuează acțiuni procesuale într-o cauză penală sub conducerea procurorilor Procuraturii Pentru Combaterea Criminalității și Cauze Speciale (PCCOCS). Cu mai multe detalii, vom reveni pe parcursul acestei zile”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Daniela Mînzat, potrivit Europa Liberă.

Informația a fost confirmată și de purtătorul de cuvânt al PCCOCS, Emil Gaitur.

Dosar de spionaj în favoarea Rusiei

Investigațiile au loc într-un dosar de spionaj și l-ar viza pe șeful Direcției juridice a Parlamentului. Mai exact, oficialul ar fi fost prins în flagrant în timp ce transmitea informații unor angajați ai ambasadei Federației Ruse la Chișinău.

Cu toate aceste perchiziții, deputații s-au reunit totuși, aceasta fiind ultima ședință plenară din sesiunea de primăvară 2024.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele