Guvernul încearcă să compenseze lipsa indexării pensiilor din acest an cu o serie de beneficii date seniorilor pe parcursul acestui an. Din păcate, peste două milioane de pensionari pierd 1.350 lei de la stat după un simplu calcul.
Pensionarii vor primi bonusuri la pensie până la finalul anului, însă nu toți vor beneficia de aceste sume. Există praguri de venit peste care anumite ajutoare nu se mai acordă, iar calendarul plăților a fost deja stabilit.
Mai exact, nu toți pensionarii vor încasa bani pe cardul de energie, pe cel de alimente și nici bonusul din luna decembrie. Aceste ajutoare vor fi distribuite etapizat până la sfârșitul anului 2025, în funcție de valoarea pensiei.
Pensionarii cu venituri de peste 2.574 de lei nu vor primi bani pe cardul de energie. În 2025, guvernul ar urma să acorde un sprijin de 500 până la 700 de lei, destinat achitării facturilor, însă doar pentru cei ale căror pensii nu depășesc acest plafon.
Conform datelor de la Casa Națională de Pensii, 2.100.000 de pensionari se află peste acest prag și vor fi excluși de la acordarea sprijinului pentru energie, care se va acorda o singură dată, în lunile octombrie sau noiembrie 2025, scrie Newsweek.
Dacă anul trecut cardul de alimente a fost încărcat o dată la două luni, cu câte 250 de lei, în 2025 pensionarii vor primi doar două tranșe de câte 250 de lei, în iulie și decembrie.
Și aici însă există o limitare: pensionarii cu pensii mai mari de 2.200 de lei nu vor primi acești bani.
În plus, cei care depășesc pragul de 2.574 de lei la pensie nu vor beneficia nici de bonusul de 400 de lei, acordat în decembrie.
În concluzie, pensionarii cu venituri de peste 2.200 de lei pierd cardul de alimente, iar cei cu pensii de peste 2.574 de lei pierd atât cardul de energie, cât și bonusul de 400 de lei de la final de an. În total, aproximativ 2,1 milioane de pensionari nu vor mai încasa ajutoarele sociale în valoare de 1.350 de lei.