Deja fostul șef al ANPC Cristian Popescu Piedone spune că i-au fost încălcate drepturile la demnitate și viață privată, după publicarea în spațiul public a unor stenograme care surprind o ceartă cu soția, în care ambii folosesc un limbaj vulgar, mai ales doamna. Între timp, Piedone a fost dat afară și din grupul de presă al Protecției Consumatorilor.
Reacția vine după punerea sub acuzare, mai multe site-uri au publicat stenograme din dosarul instrumentat de DNA, în care este redată şi o ceartă între Piedone şi soţia sa.
„Statul mă acuză că…sunt om. Că am slăbiciuni, că am prieteni, că mă cert cu nevasta, că sunt mândru (uneori, exagerez ce-i drept)…Sunt tot ce vor ei şi poate chiar mai mult. Sunt om. Degetul mulţimii e îndreptat spre mine, a doua oară, pentru că aşa spune statul. Un stat ale cărui legi sunt aplicate pe duşmani, dar sunt interpretate cu prietenii. Căci, până să ne judece judecătorii, suntem supuşi judecăţii în piaţa publică, suntem condamnaţi înainte să apucăm să ne apărăm.
Ni se disecă viaţa, ni se ‘recomandă’ să ne lepădăm de anumiţi prieteni ca de Satana. De nevastă-mea nu vreau. Cicăleala ei mi-a fost singurul meu prieten, constant, de-a lungul anilor. Aceia care ‘hăhăiesc’ şi se bucură că Piedone a fost pus iar la pământ, cu lovituri din spate, uită un lucru foarte important: oricând, oricui îi poate veni rândul. Care să fie vina? Niciuna. Doar că ai apărut pe un drum pe care alţii îl voiau curăţat de oricine şi orice”, spune Piedone, într-un mesaj postat joi pe Facebook.
Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) condamnă divulgarea în spaţiul public a interceptărilor din dosarul în care fostul preşedinte al ANPC, Cristian Popescu Piedone, este acuzat că ar fi avertizat un hotel din Sinaia despre un control iminent.
„În ceea ce priveşte divulgarea în spaţiul public a conversaţiei dintre inculpat şi un membru al familiei sale, respingem ferm implicarea instituţională în mediatizarea interceptărilor incluse în ordonanţa de control judiciar. Divulgarea acestor informaţii este nejustificată şi contrară dreptului la viaţă privată”, subliniază anchetatorii.
Direcţia Naţională Anticorupţie reiterează faptul că îşi desfăşoară activitatea cu respectarea strictă a cadrului legal şi a tuturor garanţiilor procesual penale prevăzute în Constituţie şi legi.
Piedone a fost demis miercuri din funcţia de preşedinte al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, decizia fiind semnată de premierul Ilie Bolojan.
Fostul preşedinte al ANPC este cercetat penal de DNA, sub control judiciar, într-un dosar în care este acuzat că ar fi avertizat un hotel din Sinaia că urmează să efectueze acolo un control. Anchetatorii i-au interceptat convorbirea telefonică în care Piedone ar fi anunțat un control la hotelul din Sinaia pe care l-a și lăudat apoi public. Procurorii DNA susțin că Piedone folosea des telefonul șoferului său, inclusiv în discuțiile cu soția și fiica sa.
Piedone se apără și susține că n-a obținut nimic din acest control.
„Bună ziua,
Începând cu data de 23 iulie 2025, vicepreședintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, Sebastian Ioan Hotca, a preluat atribuțiile de președinte interimar al instituției, conform deciziei prim-ministrului Ilie Bolojan nr.389 din 23 iulie 2025.
“În calitate de președinte interimar asigur atât consumatorii cât și operatorii economici că activitatea autorității continuă respectând aplicarea legii și a spiritului ei. Mă simt onorat să coordonez din nou activitatea ANPC și am dezideratul ca împreună cu colegii mei, să continuăm atât acțiunile de control și supraveghere a pieței, astfel încât consumatorii români să se simtă ocrotiți atunci când achiziționează bunuri sau servicii. Totodată, vă garantam că demersurile Autorității în context european, își urmează cursul spre următorul nivel de dezvoltare și de aderare la OCDE.
Îi asigur pe toți consumatorii de întreaga noastră implicare în activitatea pe care o depunem cu profesionalism, pentru a le apăra drepturile pe care le au în această calitate” – Sebastian Ioan Hotca , președinte interimar Autoritatea Națională pentru protecția Consumatorilor