Preoții nu au voie să se implice în campania electorală. Sfântul Sinod a decis că preoții bisericii ortodoxe trebuie să fie neutri, în timpul campaniilor electorale și să își exprime opțiunea politică doar prin vot.
De asemenea, ei nu pot face parte dintr-un partid politic.
Pot candida doar ca independenți, pentru un post de consilier local ori județean, în anumite condiții.
Preoții care se vor implica în politica vreunui partid, și vor susține un candidat, își vor încălca legământul depus, și vor fi obligați să aleagă, între carieră politică, şi misiunea clericală.
Cu toate acestea, Sfantul Sinod, prin hotararea sinodala nr. 1676 din 6 martie 2008, „permite totusi ca preotii si diaconii sa candideze, insa doar ca independenti si doar pentru calitatea de consilier local si consilier judetean in Romania, in urmatoarele conditii:
„a) lipsa unor candidati laici ortodocsi, bine pregatiti, capabili sa reprezinte eficient comunitatile din care provin si in a caror componenta intra credinciosi ortodocsi;
b) incalcarea neutralitatii politice sau sustinerea publica pe plan local a unui partid politic de catre deserventii altor culte sau organizatii religioase;
c) promovarea de catre unele partide politice a unor oameni politici care au atacat in mod constant institutia Bisericii si valorile morale crestine ale societatii sau candidarea respectivelor persoane ca independenti”, mai mentioneaza sursa citata.