Administrația Națională de Meteorologie a extins avertizarea meteo Cod galben de caniculă pentru jumătate de țară. Prognoza meteo ANM anunță un val extins de caniculă în mai bine de jumătate de țară. Vremea se încălzește treptat în toată România până la finalul săptămânii.
De luni, 7 iulie, revin temperaturile caniculare și disconfortul termic ridicat. ANM a anunțat că vor fi temperaturi de 36 de grade Celsius, în special în Crișana, Banat, sud-vestul Munteniei și jumătatea sudică a Olteniei.
„Valul de căldură va continua să se extindă și să se intensifice în Crișana, Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea continentală, local în Moldova și Maramureș, precum și în sud-vestul Transilvaniei, unde va fi caniculă și disconfort termic ridicat. Temperaturile maxime vor fi de 35…37 de grade și local 38…39 de grade în regiunile sudice, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pe arii extinse pragul critic de 80 de unități. Local, minimele nu vor coborî sub 20 de grade, caracterizând o noapte tropicală”, anunță ANM care arată că alul de căldură va continua treptat să se extindă și să se intensifice în toată țara.

Știre inițială
Potrivit ANM, luni, valul de căldură se va extinde şi intensifica uşor în Crişana, Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea continentală şi jumătatea de sud a Moldovei, unde va fi caniculă şi disconfort termic ridicat.
”Temperaturile maxime vor fi de 35…37 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi local va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi”, a precizat sursa citată.

Indicele temperatură-umezeală (ITU) depășește pragul critic de 80 de unități, prin urmare disconfortul termic va fi ridicat. Codul galben vizează o mare parte din România și se va extinde treptat până la finalul săptămânii în curs.
Și în Capitală vremea se menține caniculară, cu un indice temperatură-umezeală care tinde spre pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi senin, iar vântul va sufla slab până la moderat. Nici turiștii aflați pe litoral nu vor scăpa de vremea caniculară, indicele temperatură-umezeală va accentua disconfortul termic.

Cerul va fi în general senin, vântul nu va pune mari probleme va sufla slab până la moderat. Valorile termice maxime se vor încadra în intervalul 30-34 de grade Celsius. Pe timpul nopții, termometrele vor indica între 21 și 25 de grade Celsius. Apa mării va avea în jur de 25-27 de grade Celsius.

Vremea la munte nu se va diferenția de restul teritoriului. Cerul va fi variabil, doar că, după-amiază au fost anunțate ceva averse de scurtă durată însoțite de descărcări electrice, în special în zona Carpaților Occidentali, vestul Carpaților Meridionali și în partea de nord a Carpaților Orientali. Vântul va sufla slab până la moderat, cu ceva intensificări trecătoare, potrivit meteoromania.ro.
