NEWS

Prognoza meteo ANM. Cod portocaliu și cod galben de canicula în mai multe județe

Prognoza meteo ANM. Cod portocaliu și cod galben de canicula în mai multe județe
sursa foto: redactia.ro

Prognoza meteo ANM. Administraţia Naţională de Meteorologie a emis noi avertizări de caniculă, valabile pe parcursul zilei de sâmbătă, în mai multe județe ale țării. Și duminică, disconfortul termic își va face simțită prezența.

Prognoza meteo ANM

Astfel, pentru sâmbătă, 20 iulie, meteorologii anunță că va fi Cod portocaliu de caniculă în judeţele Dolj, Olt şi Teleorman. În aceste judeţe, valul de căldură va persista, iar temperaturile maxime vor fi în general de 37 – 38 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

De asemenea, în intervalul 20 iulie, ora 13:00 – 21 iulie, ora 10:00, treptat, în Banat, sudul Crişanei, Oltenia, Transilvania şi local în Maramureş şi în Muntenia vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse cu caracter torenţial, intensificări ale vântului şi pe arii restrânse vijelii (rafale de 50 – 70 km/h), grindină şi descărcări electrice. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 20 – 25 l/mp şi, izolat, de peste 40 l/mp.

sursa foto: ANM

Judeţele avertizate cu Cod portocaliu în acest interval, sunt Caraş-Severin, Hunedoara, Gorj şi Mehedinţi.

Minimele termice nu vor coborî sub 22 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală.

Cod galben de caniculă și în Capitală

De asemenea, în Oltenia, Muntenia şi Dobrogea continentală meteorologii au instituit Cod galben. Aici, valul de căldură va persista, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.

Temperaturile maxime vor fi de 34 – 37 de grade, iar minimele nu vor coborî sub 20 de grade, astfel că şi în aceste zone va fi o noapte tropicală.

Cod galben de caniculă va fi în Capitală şi în judeţele Mehedinţi Gorj, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Ilfov, Bucureşti, Giurgiu, Călăraşi, Prahova, Buzău, Brăila, Ialomiţa, Tulcea (jumătatea vestică) şi Constanţa (jumătatea de vest).

Duminică continuă disconfortul termic

Și duminică, 21 iulie, va fi în vigoare un cod galben de caniculă ce va viza centrul și estul Munteniei, precum și în Dobrogea continentală, valul de căldură va persista, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime vor fi de 34…36 de grade, iar minimele nu vor coborî sub 20 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele