Prognoza meteo ANM în România. Administrația Națională de Meteorologie a anunțat prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni, valabilă în intervalul 22 octombrie – 18 noiembrie.
Marți, 22 octombrie, temperaturile vor atinge maxime de până la 22 de grade Celsius. După zilele reci, aproape de pragul înghețului, urmează o încălzire ușoară. Și la Bucureștiul va fi o zi însorită și o creștere ușoară a valorilor termice, cu maxime între 18 și 20 de grade.
Conform meteorologilor, la sfârșitul lunii octombrie valorile termice vor fi mai scăzute, dar după această săptămână temperaturile se vor situa în jurul celor normale, urmând să se încălzească spre finalul intervalului.
Săptămâna 22 – 28 octombrie
Temperaturile vor fi mai scăzute decât cele obișnuite pentru această săptămână în regiunile extracarpatice, în vreme ce în restul țării se vor situa în jurul celor normale. Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor fi deficitare la nivelul întregii țări.
Săptămâna 28 octombrie – 4 noiembrie
Temperaturile medii vor fi ușor mai ridicate în toate regiunile. Regimul pluviometric va fi excedentar în sud-vest, vest și local la munte, în timp ce în celelalte zone ale țării se va situa în general aproape de normalul perioadei.
Săptămâna 4 – 11 noiembrie
Potrivit ANM, temperatura medie a aerului va avea valori apropiate de cele obișnuite pentru acest interval, în întreaga țară. Cantitățile de precipitații vor fi deficitare în vestul și nord-vestul țării, în timp ce în rest se vor apropia de normal.
Săptămâna 11 – 18 noiembrie
Mediile valorilor termice vor fi puțin mai ridicate decât cele specifice săptămânii, în toată țara. Cantitățile de precipitații se vor apropia de cele obișnuite pentru acest interval, în mare parte din țară.