Prognoza meteo pe patru săptămâni. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță că până la jumătatea lunii martie temperaturile vor fi mai ridicate decât cele normale în toată țara. În unele zone va ploua abundent, mai spun specialiștii.
Vremea se va încălzi treptat în majoritatea regiunilor, însă precipitaţiile se vor semnala pe suprafeţe din ce în ce mai extinse. Peste câteva zile s-ar putea să înregistrăm din nou temperaturi de primăvară.
Săptămâna 19 – 26 februarie
Potrivit meteorologilor, valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână, pe tot teritoriul României.
Regimul pluviometric va fi local excedentar în extremitatea de nord-vest a țării, apropiat de cel normal în regiunile vestice și în general deficitar în restul teritoriului.
Săptămâna 26 februarie – 4 martie
Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în toate regiunile. Cantitățile de precipitații vor fi excedentare în regiunile vestice, sudice, dar mai ales în zona submontană a Olteniei și Munteniei, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale pentru această perioadă.
Săptămâna 4 – 11 martie
Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, la nivelul întregii țări. Regimul pluviometric va fi apropiat de cel normal pentru această perioadă în cea mai mare parte a țării.
Săptămâna 11 – 18 martie
Mediile valorilor termice se vor situa peste cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României. Cantitățile de precipitații vor fi apropiate de cele normale pentru acest interval, în toate regiunile, au precizat meteorologii.
În contextul în care întreaga lună februarie a fost caracterizată de valori de temperaturi cu mult peste cele normale și luna martie se anunță a fi una mai călduroasă decât media.