Prognoza meteo de miercuri, 8 aprilie arată că vremea schimbă foaia la extrem în România. Astfel, vremea va fi vântoasă, iar valorile termice vor fi în scădere față de cele din ziua precedentă și se vor situa sub cele specifice datei.
Conform informațiilor, cerul va avea înnorări temporare și vor fi precipitații slabe, ziua în jumătatea de est a teritoriului și noaptea în nord, centru și izolat în vest.
Acestea vor fi mixte în Moldova, pe arii restrânse în Transilvania și Maramureș și izolat în Banat și Crișana și mai ales sub formă de ploaie în Dobrogea și local în Muntenia.
La munte vor predomina ninsorile, iar în Carpații Meridionali și Orientali se va depune strat nou de zăpadă, în medie de 5…8 cm. Pe parcursul zilei, vântul va avea intensificări în toate regiunile, cu viteze în general de 45…65 km/h, iar noaptea, treptat va slăbi în intensitate.
La munte, pe tot parcursul intervalului, în Carpații Meridionali și Orientali vor fi rafale de 70…90 km/h, iar la altitudini de peste 1600 m, vor fi viteze de 110…130 km/h, va fi viscol puternic, iar vizibilitatea va scădea sub 50 m. Temperaturile maxime se vor încadra între 5 și 16 grade, iar cele minime se vor situa între -3 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 5 grade pe litoral. Izolat, în nordul, centrul și vestul țării se va forma brumă, arată ANM.
În București, valorile termice, îndeosebi cele diurne, vor continua să scadă și se vor situa sub normele perioadei. Cerul va avea înnorări și trecător vor fi posibile ploi slabe. Vântul va sufla în general moderat (viteze de 40…45 km/h). Temperatura maximă va fi de 13…14 grade, iar cea minimă se va situa în jurul valorii de 2 grade.
Joi, vremea va continua să se răcească și va deveni mult mai rece decât în mod obișnuit la această dată. Cerul va fi mai mult noros și temporar vor fi precipitații slabe în cea mai mare parte a țării.
Acestea vor fi mixte în Transilvania, Maramureș și în nordul Moldovei și mai ales sub formă de ploaie, local în restul regiunilor. La munte vor predomina ninsorile. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări ziua în sud-vestul, centrul și estul teritoriului, cu viteze la rafală în general de 45…50 km/h. La munte, în special în Carpații Meridionali, la altitudini mari, rafalele vor depăși 70…90 km/h. Temperaturile maxime se vor situa între 4 și 13 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -5 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 4 grade pe litoral. Cu totul izolat, se va forma brumă, anunţă ANM.
Și în Capitală regimul termic va fi în continuare caracterizat de valori mai mici decât cele normale perioadei. Cerul va avea înnorări și mai ales seara și noaptea temporar va ploua slab. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 11 grade, iar cea minimă va fi de 2…3 grade.