Protest în fața Guvernului. Câteva sute de crescători de ovine, organizaţi pe reţelele de socializare, au dclanșat luni un protest autorizat în Piaţa Victoriei şi în Piaţa Izvor din Capitală. O delegație a protestatarilor a intrat în Palatul Victoria la discuții și solicită interzicerea eutanasierii oilor în România.
Ciobanii cer mai multă libertate în privința transportului de animale pentru comercializare sau reproducere și cer statului să interzică eutanasierea animalelor la nivelul României.
O delegație a intrat în Palatul Victoria și negociază solicitările cu un consilier. Ciobanii au venit pregătiți cu provizii de mâncare și haine de schimb pentru câteva zile și spun că vor rămâne în fața guvernului până când vor fi ascultați.
În urma evoluției pestei rumegătoarelor mici în țara noastră, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a acționat pentru a limita răspândirea virusului. „Atragem atenția asupra activităților ilegale, cum ar fi transporturile clandestine de animale, care pot genera focare secundare de boală la mare distanță de focarele inițiale și care pun în pericol eforturile de export”, a transmis ANSVSA vineri, 20 septembrie, potrivit Digi24.
Potrivit ultimelor date anunţate de ANSVSA, România avea active la data de 20 septembrie un număr de 27 de focare de pesta rumegătoarelor mici. Mortalitatea în cazul animalelor infectate poate ajunge la 70%.

Ciobanii au amenințat cu blocarea drumurilor de interes național dacă problemele lor nu vor fi rezolvate. Pesta Rumegătoarelor Mici este o boală virală gravă, care nu afectează omul, dar afectează rumegătoarele mici, respectiv ovinele și caprinele.
ANSVSA atrăgea atenţia asupra activităţilor ilegale, cum ar fi transporturile clandestine de animale, care pot genera focare secundare de boală la mare distanţă de focarele iniţiale şi care pun în pericol eforturile de export.
O delegaţie a Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), condusă de preşedintele acesteia, Alexandru Bociu, efectuează o vizită de lucru la Amman, Regatul Haşemit al Iordaniei, în perioada 21-25 septembrie, pentru a discuta aspecte legate de situaţia epidemiologică a pestei micilor rumegătoare şi de a stabili condiţiile necesare pentru exportul de ovine.
Potrivit unui comunicat al ANSVSA transmis luni AGERPRES, autoritatea a fost într-un dialog constant cu partenerii internaţionali, oferind asigurări că măsurile de eradicare, prevenţie şi control epidemiologic vor permite continuarea comerţului fără riscuri, protejând, astfel, interesele economice ale României.