NEWS

Provocare pentru primarii din România. 16 orașe concurează pentru a deveni neutre climatic

Provocare pentru primarii din România. 16 orașe concurează pentru a deveni neutre climatic
Sursa foto: Libertatea

Un număr de 16 orașe din România au răspuns la provocarea lansată în cadrul proiectului M100 pentru a deveni neutre climatic.

Zece din orașele care participă la competiție vor fi selectate ulterior de un juriu internațional.

Proiectul M100, o provocare pentru orașele din România

Alba Iulia, Bistriţa, Bârlad, Braşov, Bucureşti, Buzău, Călăraşi, Constanţa, Galaţi, Iaşi, Oradea, Reşiţa, Sfântu Gheorghe, Timişoara, Târgovişte şi Târgu Mureş sunt cele 16 orașe din România care s-au înscris în competiţia lansată în cadrului proiectului M100, pentru a deveni neutre climatic.

„Oraşele din România cu peste 50.000 de locuitori care au aplicat în perioada iunie – septembrie 2024 la Apelul pentru zece oraşe neutre climatic lansat în cadrul proiectului M100 au intrat oficial în competiţie pentru a primi susţinere în transformarea în oraşe sustenabile şi mai puţin poluante.

Dintre cele 16 oraşe înscrise, zece vor fi selectate de un juriu internaţional şi anunţate pe 29 octombrie”, au transmis iniţiatorilor platformei dedicată programului. Orașele anterior menționate care s-au înscris în competiție reprezintă, de fapt, șapte dintre regiunile de dezvoltare din România.

16 orașe s-au înscris în competiție

Apelul s-a încheiat pe 15 septembrie, iar aplicațiile depuse se află în momentul de față în plin proces de evaluare și selecție. Anume: verificarea eligibilității, evaluarea tehnică și calitativă precum și selecția strategică. Cea din urmă etapă este centrată pe maximizarea impactului, promovarea diversității și stimularea incluziunii precum și încurajarea parteneriatelor.

Platforma din România face parte dintr-un proiect amplu demarat la nivel european intitulat Misiunea Europeană, în care vor fi selectate 112 orașe. Juriul este format din profesioniști desăvârșiți din domenii precum urbanism, neutralitate climatică sau dezvoltare durabilă.

Câștigătorii vor fi anunțați pe 29 octombrie

Orașele din România care vor fi selectate se vor anunța pe 29 octombrie, în cadrul evenimentului „Climate Neutrality Forum M100”, care se va desfășura în București la Mina Museum. Orașele câștigătoare vor beneficia de activități de dezvoltare a capacității, dar și de ghiduri și modele de documente pragmatice pentru dezvoltarea planurilor de acțiune pentru neutralitate climatică.

Obiectivul inițiativei „Towards Climate-Neutral and Smart Cities through Mutual Learning, Engagement and Capacity-Building” constă în sprijinirea orașelor, mai cu seamă a celor care sunt localizate în regiunile slab dezvoltate, în dezvoltarea planurilor pentru tranziția spre neutralitatea climatică.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele