Putin susține planul de pace al Chinei pentru Ucraina. Președintele rus a declarat că susține planul Chinei pentru o soluționare pașnică a crizei ucrainene, afirmând că Beijingul a înțeles pe deplin ce se află în spatele crizei.
Vladimir Putin, vorbind pentru agenția chineză de știri Xinhua înaintea vizitei sale la Beijing din această săptămână, a declarat că Rusia rămâne deschisă la dialog și discuții pentru a rezolva conflictul de peste doi ani.
Planul Chinei și alte „principii” făcute publice de președintele Xi Jinping luna trecută au ținut cont de factorii din spatele conflictului, a declarat Putin, potrivit Reuters.
„Suntem pozitivi în evaluarea noastră a abordării Chinei în ceea ce privește rezolvarea crizei ucrainene. La Beijing, ei înțeleg cu adevărat cauzele sale profunde și semnificația sa geopolitică globală”, a declarat Putin,
Iar principiile suplimentare, stabilite de Xi în discuțiile cu cancelarul german Olaf Scholz, au fost „pași realiști și constructivi” care „dezvoltă ideea necesității de a depăși mentalitatea de război rece”.
Beijingul a prezentat în urmă cu mai bine de un an un document în 12 puncte care stabilea principiile generale pentru încheierea războiului, dar nu intra în detalii.
Acesta a primit o primire călduță la vremea respectivă atât în Rusia, cât și în Ucraina, în timp ce SUA au afirmat că China se prezintă ca un pacificator, dar reflectă „narațiunea falsă” a Rusiei și nu condamnă invazia acesteia.

Luna trecută, ministrul rus de externe Serghei Lavrov a calificat propunerea drept un „plan rezonabil pe care marea civilizație chineză l-a propus spre discuție”.
Principiile suplimentare ale lui Xi cer o „răcire” a situației, condiții pentru restabilirea păcii și crearea stabilității și reducerea la minimum a impactului asupra economiei mondiale.
Kremlinul vede conflictul ca pe o luptă care o opune „Occidentului colectiv”, care nu a ținut cont de preocupările de securitate ale Moscovei, promovând extinderea spre est a NATO și activitatea militară în apropierea granițelor sale.
Rusia numește acțiunile sale în Ucraina o „operațiune specială” pentru a dezarma Ucraina și a o proteja de fasciști. Ucraina și Occidentul spun că acuzația de fascism este nefondată și că războiul este un act de agresiune neprovocat.
Rusia și China au proclamat o relație „fără limite” cu doar câteva zile înainte ca Moscova să își lanseze invazia în Ucraina în februarie 2022, dar Beijingul a evitat până acum să furnizeze arme și muniții reale pentru efortul de război al Rusiei.
Planul de pace al președintelui ucrainean Volodimir Zelenski prevede retragerea trupelor rusești, restabilirea granițelor post-sovietice din 1991 și tragerea la răspundere a Rusiei pentru acțiunile sale.
Un „summit pentru pace” este programat pentru luna iunie în Elveția. Dar Rusia nu este invitată, respinge inițiativa ca fiind lipsită de sens și spune că discuțiile trebuie să țină cont de „noile realități”.
China a participat la unele discuții pregătitoare pentru summit, iar Ucraina a depus mari eforturi pentru a o convinge să participe.