Real Madrid – Barcelona 0 – 4. Catalanii înving chiar pe Bernabeu

de: Claudiu Popa
26 10. 2024
Real Madrid - Barcelona 0 - 4

FC Barcelona s-a impus sâmbătă seara, în El Clasico, fără drept de apel în fața echipei Real Madrid, chiar pe stadionul Santiago Bernabeu, cu scorul de 4-0. Victorie de răsunet în prima întâlnire din acest sezon.

După ce la pauză a fost 0-0, catalanii s-au dezlănțuit în partea secundă printr-o dublă a Lewandowski. Acesta a deschis scorul în minutul 54, după o pasă de la Casado, iar polonezul a mai marcat încă un gol două minute mai târziu, reluând imparabil cu capul, după o centrare a lui Balde.

Scorul a luat când nimeni nu se aștepta, mai exact în minutul 77, atunci când tânărul Lamine Yamal a dus scorul la 3-0 pentru Barcelona, după un contra-atac surpriză, la care pasa decisivă i-a aparținut lui Raphinhna. Brazilianul a marcat și el, în minutul 84, cu o scăriță peste portarul Lunin, stabilind practic scorul final.

Astfel, în primul El Clasico din acest sezon, FC Barcelona a obținut o victorie foarte mare, Real Madrid rămânând fără drept de aple. Se confirmă astfel startul foarte bun de sezon al catalanilor, dar și faptul că situația de pe Bernabeu este cu mult mai rea decât o arată până acum clasamentul.

Barcelona s-a distanțat deja la 6 puncte de marea rivală în clasament și au devenit încă de pe acum marii favoriți la titlu.