NEWS

Reguli noi pentru aspiranții în MAI. Ministerul Afacerilor Interne schimbă statutul polițiștilor

Reguli noi pentru aspiranții în MAI. Ministerul Afacerilor Interne schimbă statutul polițiștilor
Sursa foto: MediaFLUX

Cei care aspiră la un loc de agent în structurile MAI nu vor mai avea voie cu tatuaje. Măsura se aplică doar pentru candidații care își doresc o funcție în Ministerul Afacerilor Interne prin încadrare directă, reîncadrare sau transfer.

Astfel ar urma să fie evitate situațiile în care agenții de poliție pot fi identificați cu ajutorul semnelor distincte. În acest sens, Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a organizat marți, 18 iunie, o dezbatere publică referitor la OUG pentru modificarea și completarea Legii 360/2002 privind Statutul Polițistului.

Fără tatuaje pentru aspiranții în MAI

Proiectul legislativ vine la inițiativă MAI din necesitatea de a cosolida cadrul legal pentru protecția juridică a polițiștilor, precum și pentru punerea în acord a actului normativ care reglementează Statutul Polițistului.

În plus, inițiatorii actului normativ au mai cerut ca tatuajele să nu conțină elemente, simboluri, mesaje sau sloganuri care să instige la violență, ură, discriminare, conotații politice, fasciste, legionare, rasiste, xenofobe sau alte elemente care contravin valorilor și principiilor consfințite la nivel național și internațional.

Alexandru Rafila impune reguli noi pentru saloanele de tatuaj și înfrumusețare
Tatuaje. sursa foto: nypost.com

Probele de la admitere vor fi înregistrate audio și video

Schimbări au fost cerute și la metodologia probelor de concurs pentru ocuparea posturilor vacante. Astfel, legea prevede ca examenele să fie înregistrate video-audio. De asemenea, Ministerul Afacerilor Interne vine cu o nouă propunere menită să reducă deficitul de personal în structurile proprii.

Polițiștii români refuză să amendeze persoanele care nu poartă masca de protecție
Fără tatuaje pentru polițiști. Foto: Arhiva

MAI, propuneri pentru a rezolva deficitul de personal din structurile ministerului

Astfel, candidații care au fost respinși la concursul de admitere al programului de studii universitare de licență la Academia de Poliție Alexandru Ioan Cuza, în schimb au obținut media minimă de admitere, au șansa să fie redistribuiți, fără a mai da un alt concurs, pe locurile instituțiilor de învățământ postliceal, în prima serie de școlarizare, în ordinea descrescătoare a mediilor obținute, potrivit publicației Adevărul.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, poezie și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în spațiul ... vezi toate articolele