NEWS

Românii care au cele mai mari salarii din țară! Surpriză, IT-ul este de abia pe locul 2, cu peste 10.000 de lei

Românii care au cele mai mari salarii din țară Surpriză IT-ul este de abia pe locul 2 cu peste 10.000 de lei
sursa foto: playtech.ro

În ultimele 12 luni, salariul mediu net în România a crescut cu aproape 15%. Românii care au cele mai mari salarii din țară sunt acum angajații care lucrează în domeniul tehnologiei, specialiștii în IT fiind pentru prima oară devansați în clasament. La polul opus, cu cele mai mici salarii, se situează angajații din hoteluri şi restaurante.

Unii români încă simt presiunea prețurilor ridicate

În mai toate domeniile au crescut salariile. Acum, cei care lucrează în domeniul extracţiei cărbunelui sau în prelucrarea țițeiului primesc în mână, în medie, peste 11.000 de lei. Ei sunt urmați de IT-iști, care câștigă peste 10.000 de lei. Iar mai mult de 8.800 de lei net iau angajații din domeniul transportului aerian. La polul opus, cele mai mici salarii sunt în hoteluri şi restaurante – oamenii primesc 2.500 de lei, iar cei care muncesc în fabricile de confecții sau mobilier, în jur de 3.000 de lei în mână, potrivit ProTV.

Creșteri în sistemul bugetar s-au înregistrat preponderent în învățământ, sănătate şi asistență socială și administraţia publică.

Potrivit economiștilor, trendul ascendent al salariilor va continua și în viitor, cu o creștere prevăzută de peste 10% și în anul următor. Cu toate acestea, există îngrijorări legate de posibilele repercusiuni ale inflației și ale măsurilor fiscale recent anunțate de guvern. Cu inflația în scădere la 8,1% în octombrie, unii români încă simt presiunea prețurilor ridicate, iar pe fondul incertitudinii economice, există voci care atrag atenția asupra unei posibile creșteri ulterioare a costurilor de trai.

Românii care au cele mai mari salarii din țară

„Salariile au avut o creștere bună până acum. Dacă comparăm cu inflația, vedem că sunt aproape 7 puncte de creștere reală a salariilor, această creștere reală a salariilor va continua și anul viitor. Eu cred că vom avea și anul viitor salariile care cresc într-o cifră exprimată în 2 cifre, cu peste 10%, de asemenea vă fi creștere reală substanțială și anul viitor a salariilor, lucru care va încuraja consumul. La începutul anului viitor vom avea o creștere de prețuri cauzată de politica fiscală, și anume de majorările de taxe, avem majorări de accize și de TVA care fac parte din coșul de consum.”, a declarat Adrian Codîrlașu, vicepreședinte CFA Romania.
Potrivit Institutului Național de Statistică (INS), în luna octombrie, inflația era de 8,1% și pentru mulți români, în pofida unor măriri salariale în anumite sectoare, prețurile rămân mari, chiar și la produsele de primă necesitate.
Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele