Românii vor călători în SUA fără vize! România îndeplinește în mod oficial toate condițiile tehnice pentru aderarea la programul Visa Waiver. Rata de respingere a vizelor a coborât sub 3%, condiția esențială, care a fost îndeplinită. Așteptăm doar anunțul oficial.
Anunțul a fost făcut de Andrei Muraru, ambasadorul României în Statele Unite ale Americii.
„Astăzi este o zi mare, o zi pe care am așteptat-o multă, multă vreme: de astăzi, România îndeplinește formal toate condițiile tehnice pentru a face parte din programul Visa Waiver. Ieri, s-a încheiat anul fiscal în Statele Unite, iar ultima condiție pe care România o mai avea de îndeplinit a fost satisfăcută“, se arată în mesaj video difuzat de Muraru pe pagina de Facebook a Ambasadei României în SUA.
”Cred că anunțul oficial va fi în jur de 15 octombrie. La ei se ia după anul fiscal, iar anul fiscal, în Statele Unite, e în septembrie, o abordare total diferită față de Europa… ca să nu înghesui, la sfârșit de an, toate cheltuielile; americanii sunt mult mai pragmatici” a declarat Marcel Ciolacu într-o emisiune televizată.