Românii vor merge fără vize în SUA! Ambasada României în Statele Unite ale Americii a anunțat că oficierea intrării în programul Visa Waiver se va desfășura vineri, la Washington.
Anunțul că în urma acceptării oficiale a României în program, românii vor putea călători fără vize în SUA, a fost făcut, mircuri, pe pagina de Facebook a Ambasadei României în SUA.
„Eveniment de oficiere, la Washington, a intrării României în programul Visa Waiver. Secretarul pentru Securitate Internă al Statelor Unite, Alejandro Mayorkas și Ambasadorul României în Statele Unite, Andrei Muraru, se întâlnesc vineri, 10 ianuarie a.c., pentru a consemna oficial aderarea României la programul american de scutire de vize. Întâlnirea va avea loc la sediul Departamentului pentru Securitate Internă, în Washington, D.C.”, se precizează în postarea făcută de Ambasadă.
Conform sursei citate „în cadrul evenimentului, reprezentantul guvernului american îl va informa oficial pe reprezentantul statului român cu privire la decizia autorităților SUA de admitere a României în programul Visa Waiver (VWP), comunicând totodată detaliile tehnice și data activării efective a noului regim de călătorie pentru cetățenii români.”
La evenimentul de oficiere, programat vineri, vor participa oficiali români și americani.
„Oficialii celor două țări vor marca desemnarea României în programul de scutire de vize, trecând în revistă eforturile ambelor părți pentru aderarea țării noastre, precum și formele de cooperare privind îndeplinirea în continuare a cerințelor de reciprocitate și schimb de informații. La evenimentul din capitala Statelor Unite vor lua parte oficialii americani ai Departamentului pentru Securitate internă și Departamentului de Stat, precum şi reprezentanți ai Ambasadei României la Washington”, a mai transmis Ambasada României, potrivit stiripesurse.ro.
Departamentul de Stat a SUA a declarat că România a îndeplinit criteriul ratei de refuz al vizelor pentru calificarea în Programul Visa Waiver – 2,61%.