SPORT

S-a aflat! Cine a dopat-o pe Simona Halep. E o angajată a lui Patrick Mouratoglou

S-a aflat Cine a dopat-o pe Simona Halep. E o angajată a lui Patrick Mouratoglou
sursa foto: skysports

S-a aflat cine a dopat-o pe Simona Halep, Agenția Internațională pentru Integritate în Tenis a publicat documentul integral prin care s-a decis suspendarea Simonei Halep timp de patru ani.

În raport apare și numele persoanei care i-a administrat sportivei din România suplimentul care conținea substanța Roxadustat.

Cine a dopat-o pe Simona Halep. Cum a început totul

Potrivit informațiilor, ar fi vorba de fizioterapeuta din staff-ul său, Candice Gohier, angajată la academia lui Patrick Mouratoglou.

Ea ar fi fost cea care i-a recomandat Simonei Halep acel supliment care, în cele din urmă, a dat rezultat pozitiv la testul anti-doping și i-a adus o suspendare de 4 ani, potrivit Digi24.

În raportul de 126 de pagini, Agenția Internațională pentru Integritatea în Tenis (ITIA) a explicat întreg procesul Simonei Halep.

Iată cele mai importante lucruri scoase în evidență din acest raport.

Totul a început pe 17 august, când Simona Halep s-a retras de la turneul din Cincinnati, după o accidentare. Atunci, fizioterapeuta ei, Candice Gohier, i-ar fi recomandat să adauge un supliment cu colagen în nutriția ei, având în vedere că nu lua un astfel de supliment până atunci.

Halep a luat acel supliment timp de cinci zile, înainte de turneul de la US Open, și a întrerupt folosirea chiar înainte de prima partidă de la US Open, în a pierdut în mod neașteptat.

I s-a spus că produsele erau sigure!

Potrivit informațiilor din acest raport, toate suplimentele au fost comandate de Candice Gohier, și au fost verificate împreună cu Simona Halep, inclusiv recipientul, și au observat că pe lista de ingrediente nu exista nicio substanță interzisă în acel supliment.

Verificarea a fost făcută împreună cu antrenorul Simonei, Patrick Mouratoglou.

Toate cele 3 produse folosite atunci de Simona erau sigure de folosit, asta i-ar fi spus Mouratoglou lui Halep, potrivit raportului elaborat de ITIA.

Simona Halep a fost suspendată patru ani pentru dopaj, dar a spus că va continua până la capăt această luptă, de a demonstra că nu a luat Roxadustat în mod intenționat. Sportiva a anunțat că va face un apel la TAS.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele