NEWS

Schimbare importantă în transmiterea indexului de consum pentru unul din cei mai mari furnizori de gaze din țară

Schimbare importantă în transmiterea indexului de consum pentru unul din cei mai mari furnizori de gaze din țară
Sursa foto: diez.md

Schimbare importantă în transmiterea indexului de consum pentru unul din cei mai mari furnizori de gaze din țară.

ENGIE România, al doilea cel mai mare furnizor local de gaze naturale pentru consumatorii casnici, și-a anunțat recent clienții că, din iunie 2025, aplicația mobilă MyENGIE va deveni singurul canal digital de notificare pentru transmiterea indexului de consum.

Schimbare importantă în transmiterea indexului de consum la gaze. Aplicația mobilă e obligatorie

Fiecare client trebuie să își instaleze până atunci aplicația mobilă și să activeze opțiunea de notificări din setările telefonului mobil, în secțiunea Notificări.

Oficialii ENGIE au transmis că doresc să se asigure că toți utilizatorii vor fi la curent cu perioadele de raportare, contribuind la o administrare corectă și eficientă a consumului de energie.

Pe lângă notificări, contul de client MyENGIE oferă o serie de funcționalități menite să ofere un control total asupra consumului și plăților. În perioada de transmitere, clienții pot înregistra indexul autocitit în mod manual, tastând valorile în câmpul dedicat din meniul Index al aplicației.

Contorul poate fi scanat

Pentru utilizatorii de gaze naturale, explică furnizorul de energie, este suficient ca aceștia să scaneze contorul cu ajutorul camerei dispozitivului mobil, eliminând astfel eventualele erori de transcriere.

ENGIE a mai explicat utilizatorilor că din secțiunea Facturi & Plăți, clienții pot efectua și plăți în mod flexibil, de la achitarea tuturor facturilor concomitent, la opțiunea de plăți multiple sau chiar plăți parțiale, în funcție de necesități

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele