Ministerul Educației a pregătit schimbări importante în structura anului școlar. Se renunță la semestre, acestea fiind înlocuite cu ”module”. De asemenea, vor fi eliminate și tezele.
Noul an școlar, 2022-2023, va fi total diferit față de cele pe care le-au avut până acum elevii și profesorii.
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat că din septembrie se vor elimina semestrele/trimestrele și se vor introduce în loc cinci module, cu vacanțe între ele. În plus, pe lângă Școala Altfel, va fi introdusă și Săptămana Verde.
Modulele de învățare, vor fi de 6-8 săptămâni. Primul va începe pe data de 5 septembrie, iar la scurt timp după începutul anului școlar, prima vacanță va fi între 24 – 30 octombrie.
După terminarea vacanței, va începe modulul 2 care se va finaliza pe 23 decembrie, deoarece elevii vor intra într-o nouă vacanță, până pe 8 ianuarie. Pe 9 ianuarie, va începe modulul 3, care se va încheia în luna februarie, la o dată decisă de inspectoratele județene. În luna februarie, elevii vor intra într-o nouă vacanță, de 7 zile.
Odată încheiată și vacanța din februarie, se dă startul modului 4, care se va derula până în apropiere de Paști, iar vacanța se va planifica în intervalul 8-23 aprilie.
Ultimul modul, cinci, va începe, așadar, după vacanța de Paști și se va desfășura până pe 16 iunie 2022. Din 17 iunie, se va intra în vacanța mare, până în luna septembrie.
Săptămana Verde și Școala Altfel se pot organiza în modulele 4 și 5, la alegerea profesorilor.
Vor exista și specialiști care vor vorbi elevilor despre mediu și educație financiară.
Ministrul Educației:
”Avem o altă noutate alături de săptămâna școala Altfel, avem și săptămâna Verde. Această va putea fi introdusă în structura anului școlar 2022 – 2023 în modulele patru și cinci de învățare . Școlile vor avea libertatea să-și aleagă, în funcție și de condițiile meteo și de alte specificități locale, să fie săptămâna Verde în modulul patru și școala Altfel în modulul cinci sau săptămâna altfel în modul patru și săptămâna Verde în modul cinci.”
Referitor la teze, se elimină obligativitatea lor, Sorin Cîmpeanu precizând că: ”intenționăm să revizuim regulamentul, în sensul renunțării la obligativitatea tezelor semestriale.”
În loc de teze, ”vor fi evaluări standardizate la început și final de an școlar” și care vor fi ”digitalizate”.
”Corectarea să nu se mai facă de către profesorii cu care elevul lucrează tot anul, ci să fie distribuită electronic către doi evaluatori, care nu se cunosc între ei. Asta va crește relevanța evaluării”, a mai subliniat ministrul.
Întrebat când și cum se vor mai încheia mediile, având în vedere că se vor elimina tezele, Sorin Cîmpeanu a răspuns:
”Sigur vom avea medii la finele anului școlar. Mediile încheiate la final de semestru aș vrea să vă atrag atenția asupra faptului că nu au avut nici relevanță și nici nu au fost folosite, deci se va libertate profesorilor să-și organizeze evaluările pe parcurs în funcție de calendar, de ritmul de predare a materiei”, a mai transmis ministrul educației.
De asemenea, Cîmpeanu a mai punctat faptul că există un plan referitor la încheierea mediilor, dar că va fi anunțat după ce va fi aprobat de experții în educație.