NEWS

Schimbări importante privind ordinele de restricție. Brățările electronice vor fi puse tuturor persoanelor violente

Schimbări importante privind ordinele de restricție. Brățările electronice vor fi puse tuturor persoanelor violente

Schimbări importante privind ordinele de restricție în România. Conform unor modificări pregătite de Ministerul Justiției, brățările electronice vor fi puse tuturor persoanelor violente, indiferent de agresiunea pe care o săvârșesc.

Schimbări importante privind ordinele de restricție. Brățările electronice vor fi puse tuturor persoanelor violente

Oamenii legii vor să extindă major aria privind ordinele de restricție. Autoritățile speră astfel, să confere mai multă protecție victimelor bătute crunt, hărţuite sexual sau terorizate psihic.

Agresiunile sângeroase comise în familie, pe stradă sau chiar în mediul online, pun autorităţile pe jar. Nu de puţine ori, bătăuşii şi hărţuitorii se tranformă în criminali, înainte să fie puşi sub control judiciar sau arestaţi, scrie Antena 3 CNN.

„Până se punea în mişcare acţiunea penală, până depuneai o plângere pentru loviri sau alte violenţe sau orice infractiune din zona de violenţă, dura foarte mult timp. Am şi văzut unele situații când, deşi existau ordine de protecţie, mai multe persoane şi-au pierdut viaţa pentru că agresorii respectivi nu puteau fi controlaţi”, a explicat avocatul Adrian Cuculis.

Agresorii vor putea fi controlați mai bine

Agresorii pot fi acum controlaţi cu ajutorul brăţărilor electronice, iar Ministerul Justiţiei propune ca toate categoriile de agresori să primească ordin de restricţie. În prezent, obţin ordin de protecţie doar persoanele agresate de soţi, rude sau concubini. De aici înainte, ar urma să fie vizaţi şi vecinii, colegii, prietenii sau chiar indivizii din mediul online care sunt violenţi fizic şi psihic.

„Îi dă certitudinea victimei că poate să fie ocrotită, protejată, apărată. Este extraordinar de bine pentru sentimentul că nu ești singur. Asta face de fapt agresorul: îţi induce ideea că eşti vulnerabil, că nu te poţi apăra, că nimeni nu poate să te ajute şi atunci puterea este a lui”, a explicat și psihologul Keren Rosner.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, poezie și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în spațiul ... vezi toate articolele