Șoferii care consumă alcool sau droguri după ce s-au dat jos de la volan pot face închisoare dacă au fost implicaţi în prealabil într-un accident grav potrivit unei legi apărute recent.
Consumul de alcool sau de substanțe psihoactive ulterior producerii unui accident rutier din care au rezultat victime poată fi pedepsit cu închisoare pe o perioadă de până la cinci ani, conform Codului penal modificat recent.
Astfel, se introduce în Codul penal o nouă infracțiune, și anume consumul de alcool sau de alte substanțe psihoactive ulterior producerii unui accident de circulație, notează România TV.
Mai precis, Codul penal va stabili că “fapta conducătorului unui vehicul de a consuma alcool sau alte substanțe psihoactive, după producerea unui accident de circulație care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea integrității corporale ori a sănătății uneia sau mai multor persoane, până la recoltarea mostrelor biologice, se pedepsește cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă”.
În plus, dacă persoana aflată într-una dintre situațiile de mai sus efectuează transport public de persoane, transport de mărfuri periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obținerea permisului de conducere sau în timpul desfășurării probelor practice ale examenului pentru obținerea permisului de conducere, pedeapsa aplicabilă va fi închisoarea de la doi la șapte ani, mai scrie sursa citată.
Pe de altă parte, consumul de substanțe psihoactive după producerea accidentului de circulație și până la recoltarea mostrelor biologice, dacă ele sunt administrate de personal medical autorizat, în cazul în care administrarea este impusă de starea de sănătate sau de vătămarea corporală a șoferului nu va fi reprezenta infracțiune.