NEWS

Schimbări majore pentru românii care găzduiesc refugiați din Ucraina

Schimbări majore pentru românii care găzduiesc refugiați din Ucraina

Luna Mai vine cu o serie de schimbări majore pentru românii care găzduiesc refugiați din Ucraina. Regulile stabilite acum aproape un an s-au schimbat recent, prin OUG 22/2023, astfel încât, de la 1 mai, cei ce vor primi banii pentru cazare și hrană vor fi chiar refugiații din Ucraina, nu gazdele lor, ca acum.

Spre deosebire de situația actuală, refugiații vor primi bani pentru hrană și cazare doar în primele patru luni, iar ulterior, doar bani pentru cazare. În plus, pentru a primi banii de la stat pentru cazare, începând cu a cincea lună, refugiații vor trebui să dovedească că s-au angajat aici sau că și-au înscris copiii la școală, anunță avocatnet.ro.

AFLĂ MAI MULTE DESPRE: Rareș Bogdan, pregătiri pentru intrarea în Guvern: Dacă cineva crede că vin vicepremier fără portofoliu, nu mă cunoaște

Schimbări majore pentru românii care găzduiesc refugiați din Ucraina

Autoritățile anunță faptul că cererile de decontare depuse de cei care le primesc în casele lor pe persoanele care suferă de pe urma războiului vor mai fi valabile doar pe parcursul lunii mai, iar termenul maxim de depunere este data de 13 mai.

Așa cum s-a stabilit acum câteva zile, banii pentru cazare și hrană, în cazul persoanelor ce au de suferit din cauza războiului din Ucraina, vor fi acordați, din mai, direct acestora, nu celor ce le găzduiesc, ca acum. Astfel, cei ce găzduiesc acum refugiați vor mai primi bani de la stat doar până la sfârșitul lunii. Pentru decontarea acestor sume, cei ce găzduiesc ucraineni vor trebui să depună cererile în acest sens până aproape de jumătatea lunii mai.

Schimbări majore pentru românii care găzduiesc refugiați din Ucraina

În altă ordine de idei, până când nu lucrurilevor funcționa după noile reguli, reamintim care sunt documentele care trebuie să însoțească cererea de decontare pe care trebuie să o depună gazdele la primăriile de care aparțin.

Cererea trebuie să fie însoțită de:

1. o declarație pe propria răspundere cu privire la realitatea informațiilor cuprinse în cerere;
2. copia actului de identitate al solicitantului și documente care atestă dreptul de folosință asupra locuinței în care sunt găzduiți refugiații.

 

Ileana Voicu Ghinea este absolventă a Facultății de Jurnalism, din cadrul Univerității Media. A debutat în presă în anul 2004, în echipa Revistei Apropo, a lucrat și pentru Revista Pro TV Magazin, ... vezi toate articolele