Se prelungește valabilitatea acestor vouchere în 2024! Vești bune pentru românii care primesc 1.400 de lei de la stat.
Astfel, într-o veste pozitivă de final de an pentru o anumită categorie de români aflată în necesitate, compania E.ON România a anunțat clienții care dețin un card de energie și vor beneficia de un sprijin financiar în valoare de 1.400 de lei pentru plata facturilor că termenul în care pot fi folosiți banii a fost prelungit, transmite România TV.
Până acum, termenul de expirare al cardului era stabilit la 27 decembrie, însă, conform unor modificări recente, E.ON România a decis să extindă valabilitatea cardului de energie până la 31 martie 2024. Această prelungire oferă clienților o perioadă suplimentară în care pot beneficia de sprijin financiar pentru a acoperi costurile energetice.
Schimbarea adusă de companie este cu atât mai semnificativă cu cât se aplică tuturor indiferent de furnizorul de energie. Astfel, toți clienții, indiferent de cine le furnizează energia, pot utiliza cardul în următoarele patru luni fără a se preocupa de termenul de valabilitate, transmite România TV.
Pe lângă extinderea termenului de valabilitate, suma de 1.400 de lei acordată până în 2023 poate fi folosită nu doar pentru plata energiei electrice, ci și pentru gaze. Cu toate acestea, clienții sunt sfătuiți să fie conștienți că alte servicii pot avea condiții de plată diferite, iar aceste informații suplimentare sunt furnizate pentru a asigura transparența și înțelegerea completă a beneficiilor asociate cardului de energie.
„Mai poți folosi cardul de energie până pe 31 martie 2024! Dacă ai factura electronică activată și ai și un card de energie de la Guvern, atunci plătește factura online, direct pe site-ul Poștei Române. La nivelul Comisiei Europene s-a luat inițiativa de a sprijini populația vulnerabilă, cu măsuri speciale, în paralel cu cea a plafonării prețurilor deja în vigoare.
Trebuie să știi că deși pe cardul de energie termenul de valabilitate este până pe 27 decembrie anul curent, valabilitatea acestora a fost extinsă odată cu publicarea OUG 101/2023, până pe 31 decembrie 2023. Totodată, ordonanța de urgență menționează că putem folosi cardul de energie pentru plata facturilor prin Poșta Română până pe 31 martie 2024 inclusiv.
Alte informații importante despre cardurile de energie ? Cei 1.400 lei acordați în 2023 pot fi folosiți exclusiv pentru plata consumului de energie electrică și/sau gaze naturale. Dacă ai și alte servicii pe factură, acestea vor trebui achitate prin orice altă modalitate de plată, așa cum e menționat pe facturi”, anunță E.ON România.
În concluzie, fie că este vorba de energie electrică sau gaze, extinderea valabilității cardului până la 31 martie 2024 oferă un confort sporit pentru românii în nevoie, asigurându-le că pot beneficia pe deplin de avantajele oferite, fără a se îngrijora în legătură cu termenele limită. Este o oportunitate valoroasă pentru cei care doresc să gestioneze mai eficient cheltuielile legate de consumul de energie, se arată într-o informare a companiei.