Marți a fost depus un proiect de lege la parlament prin care minorii care deja au împlinit vârsta de 16 ani ar putea să iasă din țară neînsoțiți. Pentru acest lucru ar trebui să obțină acordul părinților sau al reprezentanților legali.
Proiectul ar modifica două legi și anume legea privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate și legea privind protecția și promovarea drepturilor copilului. Acest lucru va schimba regulile pentru cei care ies din țară la o vârstă de până în 18 ani.
Potrivit Hotnews, proiectul legislativ a fost inițiat de către 88 de parlamentari PNL și UDMR. Acesta va intra în dezbaterea Senatului și a Camerei Deputaților, care este și forul decizional și va intra în vigoare la 30 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial.
„Prin excepţie, cetăţenii români minori care au împlinit vârsta de 16 ani pot călători în străinătate neînsoţiţi, cu acordul părinţilor ori al reprezentanţilor legali, în condiţiile prezentei legi”, prevede proiectul.
„Prin propunerea legislativă se urmăreşte asigurarea unui regim de circulaţie în străinătate pentru minorii peste 16 ani, regim care să răspundă drepturilor şi îndatoririlor actuale.
Conform legislaţiei în vigoare, cetăţenii minori români, fără a se face distincţie, pot călători în străinătate numai însoţiţi, cu acordul părinţilor ori al reprezentanţilor legali.
Totuşi există companii aeriene care acordă un serviciu de minor neînsoţit care reprezintă asistenţa unui copil care călătoreşte singur de la punctul de plecare până a sosirea la destinaţia finală.
Este nejustificat ca minorii sub 16 ani şi minorii care au împlinit vârsta de 16 ani să fie trataţi în mod similar.
Dispoziţiile legale nu disting după vârsta minorului, astfel minorul sub 16 ani şi minorul ce a împlinit vârsta de 16 ani sunt trataţi în mod similar, cu toate că dezvoltarea psihosocială a unui tânăr de 16 ani este mai apropiată de cea a unui major peste 18 ani decât cea a unui minor de 14 ani. Acest tratament similar este nejustificat. În ţările europene, minorii care au împlinit vârsta de 16 ani pot călători singuri, fără a fi însoţiţi de un major.
Este evident un flux de adolescenţi minori care traversează frontierele statului cu scopul de a studia în străinătate sau de a se reuni cu familia şi aceştia au nevoie de un regim mai relaxat de circulaţie în acord cu nevoile lor.
De asemenea, sunt minori peste 16 ani care, în cazul părinţilor divorţaţi, au unul dintre părinţi stabilit în străinătate şi, pentru menţinerea relaţiilor personale, efectuează călătoria în străinătate”.