BUSINESS

Se șterg datorii la buget pentru români. Suma minimă propusă la amnistia fiscală

Se șterg datorii la buget pentru români. Suma minimă propusă la amnistia fiscală
Sursă foto: StiriCluj

Chiar dacă oamenii se grăbesc să își achite taxele la începutul anului, autoritățile vor să îi ajute pe cei care sunt restanțieri. Se șterg datorii la buget în Timișoara până la anumite praguri.

Se șterg datorii la buget pentru români

Timișoara oferă amnistie fiscală pentru micii datornici. Primăria a decis să șteargă datoriile sub 40 de lei către bugetul local, considerând că procesul de recuperare ar costa mai mult decât suma în sine. Deși totalul datoriilor vizate ajunge la 60.000 de lei, autoritățile locale apreciază că efortul financiar nu este justificat.

În primele trei luni ale anului, mulți contribuabili își achită taxele și impozitele pentru a beneficia de reducerea de 10%, însă unii rămân cu restanțe.

În evidențele fiscale, până la data de 31 decembrie 2024, figurează cu datorii către Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara peste 3.100 de persoane. Este vorba despre cei care au acumulat datorii individuale, mai mici de 40 de lei. La un calcul simplu, autoritățile locale au realizat că recuperarea creanțelor este mai scumpă decât datoria în sine.

”Cheltuielile sunt mari pentru că și organul fiscal plătește orice serviciu sau orice instrument logistic pe care îl folosește. Procedura de a urmări și executa silit un contribuabil care datorează 10 lei sau care datorează 10.000 de lei este aceeași.”, a declarat Carmina Nițescu, director executiv Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara, conform Digi24.

Datorii de 1 leu la buget

Datoriile individuale mai mici de 40 de lei însumează, anul acesta, aproximativ 60.000 de lei. Banii nu vor ajunge la bugetul local.

Nu este pentru prima dată când autoritățile locale vor să facă această amnistiție.

” În ultimii 4 ani, cea mai mare sumă a fost aprobată în anul 2022, pentru datoriile de până la 31 decembrie 2021, peste 98.000 de lei. Gândiți-vă că sunt persoane care înregistrează o datorie de 1 leu. Doar transmiterea somației și a deciziei de poprire ar depăși 1 leu pentru o singură persoană”, a explicat Silvana Andreaș, purtător de cuvânt Primăria Timișoara.

Decizia de aministie fiscală va fi votată în plenul Consiliului Local.

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele