Vești importante privind voucherele de 250 de lei ce vor intra pe cardurile sociale ale românilor în luna august. Este vorba despre o nou tranșă din cele șase de ajutor care pot fi folosite pentru aliment și mese calde.
Cum ultimele sume de bani au intrat în luna iunie și voucherele de 250 de lei sunt livrate din două în două luni, în câteva zile milioane de români vor avea aceste venituri pe cardurile sociale. Totuși, nu toți cei care le-au primit până acum pot beneficia. După cum se știe, listele cu beneficiari sunt actualizate la fiecare plată de Ministerul Muncii, astfel că unii români ies din categoria persoanelor vulnerabile și nu se mai pot bucura de aceste sume.
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a stabilit ca și în anul 2023 să se acordă șase tranșe de ajutor pentru alimente și mese calde, o dată la două luni. Banii sunt acordați prin programul „Sprijin pentru România” în șase tranșe egale, a câte 250 de lei fiecare.
Vizați de aceste sume sunt vizate 2,4 milioane de persoane. Cardurile pentru alimente au fost încărcate cu trei tranșe până acum, ceea ce înseamnă că românii care beneficiază de voucherele sociale 2023 mai au de încasat 750 de lei în alte trei tranșe, până la sfârșitul anului, una în august, alta în octombrie și ultima în decembrie, chiar de sărbători.
Potrivit prevederilor, calculele se fac doar pe sumele nete obținute de fiecare membru în parte, pe care le poate avea o persoană: pensii, venituri din drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, venituri din cedarea folosinței bunurilor, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, venituri din premii și jocuri de noroc sau venituri din alte surse.
Potrivit măsurilor, beneficiază de vouchere sociale pentru alimente și mese calde următoarele persoane:
Conform prevederilor, beneficiarii care vor avea parte de aceste ajutoare sunt stabiliți prin intermediul regulilor specificate în OUG 63/2022. Practic, voucherele pentru alimente și mese calde sunt destinate pensionarilor care au venituri lunare mai mici sau egale cu 1.700 de lei, dar și persoanelor fără adăpost.
Un număr extrem de mare de români beneficiază de aceste carduri de alimente. Cei mai mulți beneficiari pot fi regăsiți în București (122.000), Suceava (90.879). Iași (90.196), Dolj (89.801), Bacău (82.410). 2.372.974 de români beneficiau de aceste ajutoare de la stat pentru alimente și mese calde. Separat de aceștia, potrivit listelor actualizate de beneficiari eligibili ale Ministerul Muncii și Solidarității Sociale, au mai fost adăugate noi persoane. Este vorba de 46.130 de români pentru care urmează să se emită cardul, care va fi distribuit în cursul lunii august, transmite MFE.