NEWS

Ședință de coaliție privind data alegerilor prezidențiale! Ciolacu prezintă PNL variantele propuse de partidele politice după consultările de la Palatul Victoria

Ședință de coaliție privind data alegerilor prezidențiale Ciolacu prezintă PNL variantele propuse de partidele politice după consultările de la Palatul Victoria
sursa foto: INQUAM PHOTOS, Octav Ganea

Premierul Marcel Ciolacu, alături de cei doi viceprim-miniştri, Marian Neacşu şi Cătălin Predoiu, va prezenta joi, 4 iulie, în coaliţia de guvernare, variantele propuse de partidele politice în urma dialogului privind stabilirea calendarului electoral pentru alegerile prezidenţiale şi parlamentare din acest an, transmite Guvernul într-o informare.

Ședință de coaliție privind data alegerilor prezidențiale! Ciolacu prezintă PNL variantele propuse de partidele politice după consultările de la Palatul Victoria

Şeful Guvernului afirmă că „toate forţele politice vor o soluţionare rapidă a calendarului electoral”. În cadrul şedinţei de joi, Marcel Ciolacu va cere partenerilor de coaliţie să dea curs solicitării exprimate de toţi participanţii la discuţiile de la Palatul Victoria ca stabilirea calendarului electoral „să se realizeze în cel mai scurt timp posibil, astfel încât competiţia electorală să se desfăşoare în condiţii predictibile şi echitabile pentru toţi candidaţii”.

Stabilirea calendarului electoral trebuie să se facă pe baza unor criterii obiective, agreate de toate partidele politice şi nu pentru a avantaja sau dezavantaja anumiţi candidaţi, mai arată Guvernul.

„Le mulţumesc tuturor partidelor participante pentru dialogul constructiv! Consider că a fost un demers util şi democratic şi îmi doresc ca şi partenerii de coaliţie să ţină cont de opiniile exprimate”, a adăugat prim-ministrul.

Coaliție Ciolacu Ciucă Nicolae Ciucă răspunde atacurilor PSD
Sursă foto: Inquam Photos / George Călin

Ciolacu cere PNL să dea curs solicitării forţelor politice privind o soluţionare rapidă a calendarului electoral

În plus, Marcel Ciolacu va cere partenerilor de Coaliţie de la PNL să dea curs solicitării exprimate de toţi participanţii la discuţiile de la Palatul Victoria ca stabilirea calendarului electoral să se realizeze în cel mai scurt timp posibil, astfel încât competiţia electorală să se desfăşoare în condiţii predictibile şi echitabile pentru toţi candidaţii.

”Totodată, premierul Marcel Ciolacu va cere partenerilor de Coaliţie să dea curs solicitării exprimate de toţi participanţii la discuţiile de la Palatul Victoria ca stabilirea calendarului electoral să se realizeze în cel mai scurt timp posibil, astfel încât competiţia electorală să se desfăşoare în condiţii predictibile şi echitabile pentru toţi candidaţii”, precizează Executivul.

Ședință de coaliție privind data alegerilor prezidențiale! Ciolacu prezintă PNL variantele propuse de partidele politice după consultările de la Palatul Victoria

claudiu.popa@mediaflux.ro - Claudiu Popa este jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Cochetează cu presa încă din liceu, când a scris la ziarele Informația Prahovei sau Actualitatea Prahoveană. ... vezi toate articolele