BUSINESS

Singurul miliardar din top 500 de bogați ai lumii care nu a pierdut bani din cauza tarifelor lui Trump

Singurul miliardar din top 500 de bogați ai lumii care nu a pierdut bani din cauza tarifelor lui Trump
Donald Trump

Singurul miliardar din top 500 de bogați ai lumii care nu a pierdut bani din cauza tarifelor lui Trump este Warren Buffett, scrie Daily Mail Online.

Ceilalți 499 dintre cei mai bogați 500 de oameni din lume și-au văzut averile scăzând de când Trump a preluat funcția și a creat turbulențe în economia globală prin războiul său comercial distructiv, arată cele mai recente cifre ale Bloomberg Billionaires Index.

 Singurul miliardar din top 500 de bogați ai lumii care nu a pierdut bani. Musk a înregistrat o pierdere de 130 de miliarde de dolari

Elon Musk, cel mai bogat om al lumii, care a făcut în weekend apeluri directe, dar fără succes, către președinte pentru a anula tarifele, a înregistrat o pierdere de 130 de miliarde de dolari, comparativ cu situația de la începutul anului, potrivit datelor citate.

Șeful Amazon, Jeff Bezos, și CEO-ul Meta, Mark Zuckerberg, care au și participat la învestirea lui Trump, au înregistrat, de asemenea, pierderi de 45,2 miliarde de dolari și, respectiv, 28,1 miliarde de dolari.

Warren Buffett s-a îmbogățit cu 12,7 miliarde de dolari

Warren Buffet și Bill Gates
sursa foto: yahoo finance

Ativele directorului general al Berkshire Hathaway au crescut însă cu 12,7 miliarde de dolari de la 1 ianuarie, după un an în care a vândut o mare parte din acțiunile sale și a acumulat numerar.

Warren Buffett, în vârstă de 94 de ani, a vândut acțiuni ale unor companii precum DaVita, Bank of America, CitiGroup și Apple.

Buffett a vândut chiar și ETF-uri, pe care le lăudase recent ca fiind generatoare de bani.

Donald Trump nu pare să ia in calcul renunțarea la tarifele anunțate

Președintele american Donald Trump a dat puține semne că ar renunța la tarife, în ciuda presiunii în creștere, în timp ce piața globală a intrat în cădere liberă: indicele S&P 500 a scăzut cu aproape 20 % de la maximul din februarie, pe măsură ce riscul unei recesiuni în SUA și al unei inflații mai mari e în creștere.

Experții atrag atenția că măsurile  lui Trump privind impunerea anunțatelor tarife ar putea avea efecte devastatoare pentru economia globală.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele