NEWS

Tanczos Barna, ministrul Mediului, declarații controversate: Ținutul Secuiesc a fost, este şi va fi, iar noi nu vom renunţa

Tanczos Barna ministrul Mediului declarații controversate Ținutul Secuiesc a fost este şi va fi iar noi nu vom renunţa
Tanczos Barna

Tanczos Barna, ministrul Mediului, a trecut peste funcția pe care o are în Guvern și a vorbit despre pe tema steagurilor secuiești din România. Acesta spune că „Ținutul Secuiesc a fost, este şi va fi, iar noi nu vom renunţa la folosirea simbolurilor noastre care ne definesc identitatea”, vorbind din prisma naționalității sale maghiare.

Tanczos Barna, ministrul Mediului, declarații controversate: Ținutul Secuiesc a fost, este şi va fi, iar noi nu vom renunţa

„Pentru noi, secuii, folosirea simbolurilor noastre constituie ceva firesc” – a afirmat marţi seara, în cadrul unui interviu televizat, Barna Tánczos, ministrul Mediului.

Politicianul UDMR a fost întrebat după ce MAE l-a convocat pe ambasadorul Ungariei la Bucureşti. Diplomatului i s-a comunicat că: în România toate cele 20 de minorităţi naţionale îşi pot folosi liber simbolurile, dar în ţară nu există o unitate administrativ-teritorială cu acest nume („aşa-numitul Ţinut Secuiesc”) ceea ce ar putea însemna o justificare juridică pentru folosirea unui simbol oficial propriu, relatează Magyar Nemzet, publicație pro-guvernamentală de la Budapesta, citată de Rador.

Bucureştiul a reacţionat la postarea pe Facebook a lui Zsolt Németh, în care preşedintele comisiei externe din parlamentul ungar a publicat o fotografie înfăţişând un steag secuiesc arborat la primăria din localitatea Budafok-Tétény şi a scris dedesubt: „Steagul secuiesc va flutura pe frontispiciul instituţiilor publice ungare atâta vreme cât statul român va permite folosirea sa fără restricţii pe întreg teritoriul României. Hai, secui! Hai, Transilvania!”

Barna Tánczos a precizat la postul TV Digi24 că Ţinutul Secuiesc este o regiune istorică a cărui existenţă nu poate fi negată. „În România există numeroase alte regiuni istorice asemănătoare cu Ţinutul Secuiesc care de asemenea nu sunt unităţi administrative. Acest lucru nu poate constitui obiectul unei dispute” – a formulat ministrul.

„Noi înţelegem că ministrului Aurescu şi tovarăşilor săi cu aceleaşi principii le este greu să împace această idee cu propria lor conştiinţă, dar fie că place sau nu, orice ar gândi sau ar spune ei, Ţinutul Secuiesc a fost, este şi va fi, iar noi nu vom renunţa nici măcar de dragul lor la folosirea simbolurilor noastre care ne definesc identitatea” – a postat pe facebook politicianul ales deputat pe lista UDMR.

Zsolt Árus, preşedintele Fundaţiei „Székely Figyelö” (Observatorul Secuiesc) din Gheorgheni, i-a adresat lui Bogdan Aurescu o scrisoare deschisă, în care menţionează: „Observăm cu regret că autorităţile române îşi continuă lupta împotriva steagului secuiesc în pofida faptului că CEDO a stabilit încă în 2021 că îndepărtarea acestuia de pe frontispiciul unei clădiri contravine Articolului 10 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului.”

Fundaţia i-a cerut lui Aurescu să-şi revizuiască punctul de vedere faţă de steagul secuiesc, să retragă comunicatul de presă al Ministerului şi să-şi ceară public scuze faţă de Zsolt Németh.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele