NEWS

Termenul pentru montarea repartitoarelor de căldură, prelungit! Românii care locuiesc la bloc scapă iar de amendă

Termenul pentru montarea repartitoarelor de căldură prelungit Românii care locuiesc la bloc scapă iar de amendă
Sursă foto: Mediaflux

Termenul pentru montarea repartitoarelor de căldură, prelungit. Camera Deputaţilor, în calitate de for decizional a adoptat propunerea legislativă potrivit căreia se prelungește termenul pentru montarea repartitoarelor de căldură până la finalul lunii decembrie a anului viitor. Legea va merge șa președinte pentru promulgare.

O veste bună pentru românii care stau la bloc

Acest proiect de lege are ca obiect de reglementare stabilirea unor măsuri pentru acordarea unui sprijin temporar aferent anului 2024 categoriilor de persoane vulnerabile, pentru compensarea, începând cu data de 15 aprilie 2024, costului aferent achiziţiei şi montării unor sisteme tehnice de stabilire a consumurilor individuale de energie termică, în imobile de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică.

”Persoanele vulnerabile vor beneficia de sprijin pentru compensarea costului achiziţiei şi montării unor sisteme de repartizare a costurilor cu energia termică, sub formă de plăţi prin serviciul de mandat poştal”, se precizează în proiect, potrivit news.ro.

Acordarea acestui sprijin va începe pentru categoriile de persoane eligibile în continuarea măsurii de sprijin pentru compensarea preţului la energie, prin utilizarea cardurilor de energie, a căror valabilitate urmează să fie prelungită până la 31 martie 2024.

„Prin excepţie, pentru compensarea costului achiziţiei şi montării unor sisteme de repartizare a costurilor cu energia termică, sprijinul acordat persoanelor vulnerabile este în valoare nominală de maximum 750 lei, este acordat pe locuinţă/gospodărie vulnerabilă, numai după montarea de către o societate autorizată a unor sisteme de repartizare a costurilor cu energia termică, inclusiv robineţi pentru reglarea consumului de energie termică, pe baza procesului de verbal de montare şi a facturii şi poate fi utilizat până la data de 27 decembrie 2024”, potrivit sursei citate.

Termenul pentru montarea repartitoarelor de căldură, prelungit

Bugetul măsurii temporare de acordare a sprijinului necesar populaţiei vulnerabile pentru compensarea costului aferent achiziţiei şi montării unor sisteme de repartizare a consumurilor individuale de energie termică, acordată prin intermediul cardurilor de energie, va fi de 375 milioane lei, sursa fiind Fondul pentru Modernizare.

„Imobilele tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică sau dotate cu o sursă proprie locală de producere a energiei termice, în sistem de distribuţie orizontală, este obligatorie montarea sistemelor de măsurare a consumurilor până la 31 decembrie 2024 pentru individualizarea consumurilor de energie pentru încălzire/răcire şi apă caldă de consum la nivelul fiecărui apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât cea de locuit”, mai precizează sursa citată.

Senatul a adoptat proiectul, pe 12 decembrie, în calitate de prim for sesizat, iar votul Camerei a fost decizional. Legea merge la promulgare.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele