LIFESTYLE

⁠Tradiții și obiceiuri de Sfântul Ilie. Ce trebuie să respecte orice creștin

Tradiții și obiceiuri de Sfântul Ilie. Ce trebuie să respecte orice creștin
www.cdn.knd.ro

Sunt o mulțime de ⁠tradiții și obiceiuri de Sfântul Ilie pe care orice creștin trebuie să le respecte. Este una dintre cele mai mari sărbători din an. 

Sfântul Ilie este prăznuit de Biserica Ortodoxă în fiecare an pe data de 20 Iulie. Este considerat în credința populară ca aducător de ploi, dar și făcător de minuni. Povestea Sfântului Ilie ne arată faptul că el și-ar fi ucis părinții, iar apoi a mers la Dumnezeu pentru a cere iertare. A primit un car și un bici de foc pentru a-i ucide pe diavolii care îl stăpâneau.

Sfântul Ilie s-a născut cu peste 800 de ani î. Hr. , în ținutul Tesvi din Galaad. A fost din familie de preoți într-o perioadă în care iudeii se închinau idolilor și zeilor străini, în timpul domniei lui împăratului Ahab.

⁠Tradiții și obiceiuri de Sfântul Ilie

  • În dimineața zilei de Sfântul Ilie se culeg plante de leac, mai ales busuioc și se pune la uscat sub streșini, în podurile caselor sau chiar în cămară.
  • Până de Sfântul Ilie nu se mănâncă mere, fiindcă se spune că mărul este pomul acestuia.
  • Până de Sfântul Ilie nu se scutură merele și nici nu se bat unele de altele, întrucât pot fi furtuni, fulgere, tunete etc.
  • Nu se lucrează în gospodărie sau pe câmp. Nu se dă cu mătura, nu se spală, nu se calcă, nu se coase etc.
  • Se merge la biserică, iar după slujbă, veniți acasă și stați la masă cu cei dragi, savurând din bucatele pregătite cu multă dragoste.
  • În unele regiuni din țară, oamenii mănâncă fructe proaspete pentru a fi mai sănătoși.
  • Se crede faptul că dacă tună de Sfântul Ilie, atunci toate alunele vor seca, iar fructele din livezi vor avea viermi.
  • Pentru ca oamenii să se ferească de trăsnete trebuie să aibă acasă ramuri de salcie.
  • Nu trebuie să plecați la drum pentru a nu fi loviți de fulgere.
  • În ajunul sărbătorii, fetele tinere și nemăritate își puteau visa ursitul. Ele mergeau noaptea pe ogoarele semănate cu cânepă, se dezbrăcau și se tăvăleau prin cultură. Apoi, se îmbrăcau și se întorceau acasă. În cazul în care ele visau cânepă verde, acesta era un semn că se vor mărita cu flăcăi tineri. Dacă visau cânepă uscată, atunci era un semn că se vor mărita cu persoane mult mai în vârstă.
  • Femeile duceau la biserică busuioc pentru a fi sfințit, iar când se întorceau acasă, îl puneau pe foc și cenușa rezultată era folosită în scopuri terapeutice.
  • Mere care sunt scuturate de femei erau date de pomană copiilor străini.
  • Ciobanii pot să coboare în sate pentru prima dată de la urcarea cu oile la stână. Astfel, se obișnuia să le ducă soțiilor lor un cadou, și anume, furci de lemn pentru tors.
  • Dacă va fi furtună, nu trebuie să se deschisă ferestrele sau ușile caselor să nu se ascundă vreun diavol ce fuge de furia Sfântului Ilie.
Cristiana Cernega este jurnalist și adoră ceea ce face. Ambițioasă din fire, a reușit mereu ce și-a propus. Este absolventă a Facultății de Geografie, specializarea Geografia Turismului, din cadrul ... vezi toate articolele