Traficul din București a revenit oficial la valorile de dinaintea pandemiei. Câte ore pierd anual șoferii în trafic. În pofida creșterii prețului la combustibil, traficul din București a revenit anul trecut la valorile înregistrate înaintea pandemiei, în anul 2019, arată datele unui studiu citat de economica.net.
Capitala se situează pe locul 19 în lume în funcție de timpul suplimentar petrecut la volan din cauza aglomerației. Bucureștiul este pe locul 19 din 991 de orașe analizate de către INRIX Research, cu 91 de ore pierdute anul trecut în trafic, în 2022, o îmbunătățire de 7% față de 2021 și o stagnare față de 2019.
„Pe lângă pierderea de timp, efectele negative, cum ar fi întârzierile în transportul de marfă, presiunea inflaționistă și impactul asupra mediului, sunt în general exacerbate din cauza congestionării traficului. Deși nu sunt măsurate în acest raport, acestea scad calitatea vieții pe tot globul”, arată autorii studiului.
Un alt cost important al călătoriilor este reprezentat de combustibil. Pe parcursul anului 2022, prețurile globale ale petrolului au dus la creșterea costurilor la combustibil. INRIX a cuantificat cât costă o deplasare tipică în principalele orașe ale lumii, pe baza datelor de călătorie specifice deplasării.
Creșterea valorilor de trafic în București vine pe fondul unui parc auto tot mai mare al României și a tot mai multor posesori de permise de conducere. La finalul lui 2022 Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) anunța că în cursul anului a eliberat 1.462.982 de certificate de înmatriculare și 1.069.457 de permise de conducere.