Un mort și cinci răniți în urma unui atac armat în SUA. O vânătoare de oameni este în desfășurare după ce cel puțin o persoană a fost ucisă și alte cinci au fost rănite într-un schimb de focuri la un depozit din Ohio, a declarat poliția miercuri dimineață.
„În acest moment, avem o persoană de interes și lucrăm pentru a o localiza și a o aduce în custodie”, a declarat Greg Jones, șeful departamentului de poliție din New Albany, într-o conferință de presă.
El a declarat că depozitul imens avea un personal numeros pe timpul nopții și aproximativ 150 de persoane au fost evacuate într-o clădire vecină.
„Mulți dintre ei nu știau ce s-a întâmplat. Ei nu au fost conștienți până când nu au fost evacuați”, a declarat Jones.
Atacul a avut loc la un depozit de produse cosmetice din New Albany, lăsând în urmă un mort şi cinci răniţi, care au fost transportaţi la spital, a declarat Greg Jones, şeful poliţiei oraşului.
„Nu avem niciun motiv să credem că această persoană reprezintă o ameninţare generală pentru societate”, a spus el în faţa presei.
„Se pare că este un atac ţintit”, a adăugat el, precizând că poliţia a evacuat aproximativ 150 de persoane şi că a fost găsită o armă de foc în depozit.
„Este o tragedie. Acest lucru s-a întâmplat (înainte) peste tot în Statele Unite, am sperat că nu se va întâmpla niciodată aici”, a spus Jones.
Cu mai multe arme de foc decât locuitori, Statele Unite au cea mai mare rată a mortalităţii cu arme dintre toate ţările dezvoltate.
Atacurile armate sunt un flagel recurent pe care administraţiile succesive nu au reuşit până acum să-l oprească, mulţi americani rămânând foarte ataşaţi de armele lor.