Guvernul României a anunțat miercuri, prin premierul Nicolae Ciucă, că aprobă Formularul de localizare a pasagerilor (PLF). Conform informațiilor, documentul intră în vigoare din 20 decembrie și va trebui completat obligatoriu de toate persoanele care intră în România.
UPDATE: Guvernul a aprobat OUG-ul miercuri și documentul intră în vigoare din 20 decembrie 2021. Mai mult, cei care nu au acest document, riscă o amendă de cel puțin 2.000 de lei.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a venit cu o serie de noi precizări privind acest document.
„Nu împiedică în vreun fel circulația, din contra, ne ajută să localizam rapid contactii unei persoane infectate și DSP-urile să poată face anchetele epidemiologice și să ia măsurile care se impun, de testare sau izolare, după caz. Este o procedura de identificare rapidă a contactilor persoanelor infectate. Acest certificat nu va produce complicații cetetenilor care îl completează. Cetățenii români trebuie să completeze acest certificat cu 24 de ore înaintea intrării în România”, a spus Alexandru Rafila, ministrul Sănătății.
Știre inițială:
Guvernul a anunțat că va aproba, în ședința de vineri, Formularul de localizare a pasagerilor (PLF). Documentul obligatoriu se va aplica din 20 decembrie și va trebui completat de absolut toate persoanele care intră în România. Vestea a fost dată de premierul Nicolae Ciucă la începutul ședinței Executivului de miercuri.
Conform premierului, formularul este deja utilizat deja în 18 state ale UE. Practic, documentul va duce la eficientizarea anchetelor epidemiologice.
„Din 20 decembrie, persoanele care vin în România trebuie să completeze formularul digital de intrare în țară. Documentul este utilizat deja la nivelul a 18 state ale Uniunii Europene.
Nouă tulpină și situația epidemiologică din țară impun măsuri de protecție cât mai eficiente în România, mai ales că se apropie sărbătorile. Formularul este necesar pentru protejarea sănătății noastre și a celor apropiați”, a anunțat Nicolae Ciucă.
Astfel, formularul va trebui completat digital pe site-ul plf.gov.ro, o platformă dezvoltată de STS. Documentul trebuie completat obligatoriu de toate persoanele care intră în România cu avionul, trenul, mijloace rutiere sau navale.
„Prin intermediul Formularului pentru Localizarea Pasagerilor, vor fi eficientizate anchetele epidemiologice, astfel că echipele DSP vor putea lua legătura mai ușor cu persoanele care au intrat în contact în timpul călătoriei cu un cetățean infectat.
Formularul poate fi completat electronic, accesând site-ul plf.gov.ro, urmând a fi completat și prezentat la intrarea în țară persoanelor autorizate de la punctele de trecere a frontierei. Datele completate vor fi accesate doar de angajații autorizați ai DSP și vor fi folosite strict în scopul desfășurării anchetelor epidemiologice”, a mai explicat Nicolae Ciucă miercuri.