NEWS

Urmează două luni crunte: recorduri de caniculă, secetă, fenomene meteo extreme. Avertisment de la ministrul Mediului

Urmează două luni crunte recorduri de caniculă secetă fenomene meteo extreme. Avertisment de la ministrul Mediului
sursă foto: Arhivă

Urmează două luni crunte. România se confruntă cu recorduri de caniculă, secetă și fenomene meteo extreme, iar meteorologii avertizează că distanța de la secetă la viitură poate fi „foarte scurtă”, a spus ministrul Mediului, Mircea Fechet, la Digi24.

„Constatăm că avem noi și noi recorduri, fie că vorbim despre caniculă, fie că vorbim despre secetă, fie că vorbim despre fenomene meteo extreme.” a explicat acesta.

Urmează două luni crunte. Ministrul Mediului spune că ”trebuie să fim mai bine adaptați”

”Ne așteaptă două luni grele din acest punct de vedere, în care distanța de la secetă până la o eventuală viitură poate fi una foarte scurtă, că vom avea cele două fenomene extreme pe toată perioada verii și în anumite situații și concomitent”, a spus Fechet.

„Am avut în perioada 12-17 iunie, apropo de recorduri, două coduri roșii de ploi emise în mai puțin de o săptămână. Asta nu s-a mai întâmplat în istoria ANM, ceea ce ne îngrijorează pe de o parte – este efectul schimbărilor climatice – iar aceste situații ne fac ca pe lângă modalitățile convenționale de prevenirea dezastrelor, cred că va trebui să fim mai bine adaptați la astfel de fenomene””, a explicat el.

Record de temperatură

Această săptămână a înregistrat două recorduri succesive de temperatură în istoria măsurătorilor meteorologice – după ce luni a fost înregistrată drept cea mai caldă zi, marți a întrecut-o deja, iar specialiștii spun că astfel de recorduri constante vor deveni o nouă realitate, scrie CNN.

Luni, temperatura medie globală a ajuns la 17,01 grade Celsius, cea mai mare valoare înregistrată într-o zi de când au început măsurătorile meteorologice.

Marți, temperatura a urcat și mai mult, ajungând la 17,18 grade Celsius.

Recordul precedent fusese înregistrat în august 2016 și era de 16,92 grade Celsius. Experții avertizează că acest record va mai fi bătut de mai multe ori în acest an. Robert Rohde, cercetător șef la Berkeley Earth, a scris într-un mesaj pe Twitter, marți, că „vom avea, foarte probabil, zile chiar mai calde în următoarele șase săptămâni”.

malina@mediaflux.ro Absolventă de Drept, dar atrasă iremediabil de jurnalism. Un drum lung, greu, dar întotdeauna frumos, fie că a fost vorba de jurnalism ... vezi toate articolele