NEWS

Vestea zilei privind majorarea pensiilor. Ministrul Muncii a explicat: Nu ştiu care va fi procentul, dar nu excludem nicio variantă

Vestea zilei privind majorarea pensiilor. Ministrul Muncii a explicat Nu ştiu care va fi procentul dar nu excludem nicio variantă

Ministrul Muncii, Mariu Budăi a explicat, luni, la sediul PSD, că Guvernul Ciucă va face toate eforturile pentru majorarea pensiilor românilor chiar de anul acesta, din 2022. Totuși, membrul guvernului recunoaște că nu știe care va fi procentul, dar nu exclude nicio variantă.

Vestea zilei privind majorarea pensiilor. Ministrul Muncii a explicat

Ministrul Muncii, Marius Budăi, a declarat că nu exclude nicio variantă în privința majorării pensiilor anul acesta şi va spune mai multe când va avea ceva clar.

”Nu ştiu care va fi procentul, dar nu excludem nicio variantă”, a mai spus ministrul Muncii, precizând că se va face anunţul atunci când vor avea în coaliţia politică o decizie luată.

”Vom face toate eforturile”, a mai spus Budăi, întrebat dacă este clar că anul acesta va exista o majorare a pensiilor.

Vești și privind renegocierea procentului din PNRR

Ministrul Muncii, Marius Budăi, face un anunț de ultim moment cu privire la renegocierea procentului din PNRR pentru pensii.

„M-am săturat de toţi cei care ne explică şi ne spun nouă cum nu se poate face o modificare a PNRR. Eu nu o să încetez nicio clipă să mă bat şi PNRR, vă garantez că va fi modificat, într-un sens sau altul. Nu modificat, haideţi să clarificăm, modificare poate înseamnă prea mult.

Nu ne dorim să scoatem o reformă şi să introducem altă efortă, nu ne dorim să punem în pericol aplicarea PNRR-ului, dar anumite tâmpenii, şi o spun cu toată responsabilitatea, anumite asumări, fără niciun fel de profesionalism, să scrii tu într-un document oficial al României, către Comisia Europeană, să foloseşti expresia pensii speciale, putem folosi oricine, în comunicarea publică, nu specialişti, nu eu, oricine altcineva, jurnalişti, cetăţenii care nu au legătură cu sistemul de pensii. (..) dar nu un Guvern care îşi asumă o reformă până în 2070″, a explicat demnitarul.

Ministrul Muncii a spus că a fost întrebat de oficialii europeni despre acest termen de 2017 introdus în PNRR şi nu a ştiu ce să le răspundă.

„Fiecare stat membru al Uniunii Europene trebuie să aibă o anumită independenţă în a decide politica salarială, de pensii.

Nu că ne scrie cineva acolo şi noi trebuie să stăm aşa până în 2070, pentru că aşa au scris unii care nu au avut nicio legătură cu sistemul de pensii şi cărora nu le-a păsat de români”, a spus ministrul Muncii.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele