NEWS

Victor Ponta rupe pisica! Își anunță candidatura la alegerile prezidențiale și spune cine nu îl va susține

Victor Ponta rupe pisica Își anunță candidatura la alegerile prezidențiale și spune cine nu îl va susține
sursa foto: Inquam Photos / Sabin Cirstoveanu

Victor Ponta rupe pisica. Fostul premier și actual deputat a anunţat, miercuri, că va candida la prezidenţiale. ”Cu siguranţă, nu voi candida din partea PSD-PNL”, a afirmat Ponta, fiind convins că dmocrația va învinge și în România.

Victor Ponta rupe pisica

În legătură cu relaţia sa cu SUA, Victor Ponta a declarat că este pro american şi că în America este democraţie, iar în România, nu este. El trage speranțe că democraţia care a învins în America va învinge şi în România.

”Opinia mea este foarte clară: în România trebuie să candideze oricine are drepturi şi nu încalcă Constituţia şi asta cred eu, că ar trebui să candideze toată lumea şi ar trebui să-şi aleagă oamenii preşedintele, ceea ce, probabil, se va întâmpla în luna mai, dacă nu se reia turul al doilea”, a spus Victor Ponta.

El a fost întrebat dacă a luat o decizie în privinţa candidaturii la prezidenţiale. ”Binenţeles că am luat decizia”, a spus el.

Întrebat dacă va părăsi PSD, Ponta a afirmat că este decizia conducerii PSD. ”Eu fac ceea ce e bine pentru votanţii PSD”, a completat el.

Vă confirm că nu voi lăsa votanţii fără candidat”, a mai spus el, potrivit news.ro.

Eu cred, încă o dată, că votanţii, şi cei ai PSD şi cei ai PNL şi cei care nu votează PSD şi PNL, au dreptul să aleagă dintre mai mulţi candidaţi şi eu cred că în acest moment schimbarea în România nu poate fi adusă doar de candidatura domnului Georgescu şi e bine să avem mai mulţi candidaţi care să vrem schimbarea sistemului”, a subliniat el.

”Nu voi candida din partea PSD-PNL”

Victor Ponta a mai spus: ”Cu siguranţă, nu voi candida din partea PSD-PNL”.

Ponta a mai declarat că el este ”pro american şi crede că America exercită o influenţă pozitivă asupra României”.

Noi suntem suverani dacă poporul decide şi dacă politicienii decid în interesul României. Până acum, în ultimii ani, liderii ţării au decis în interesul lor personal şi al altor ţări, nu în interesul României şi asta trebuie să se schimbe”, a arătat el.

Ponta a mai declarat că ”crede că este foarte bun Parteneriatul cu SUA”.

Cred că democraţia care a învins în America trebuie să învingă şi în România. În America este democraţie, în România, nu şi va fi şi în România”, a subliniat fostul premier. ”Cred că românii au dreptul să îşi aleagă preşedintele dintre toţi cei care au dreptul legal de a candida”, a adăugat el.

Mihnea Tălău. Redactor la MediaFlux. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în decursul ... vezi toate articolele