NEWS

Violența domestică ia amploare! Un sfert dintre români e de acord cu umilirea partenerului

Violența domestică ia amploare Un sfert dintre români e de acord cu umilirea partenerului
Sursă foto: Pixabay

Statisticile arată un fenomen îngrijorător: violența domestică ia amploare în România. Doar în primele nouă luni ale anului au fost raportate de poliție aproape 80 de mii de cazuri. La nivel european, România e printre țările cu cele mai multe cazuri de violență domestică împotriva femeilor.

Violența domestică ia amploare!

Dintre cazurile înregistrate de la începutul acestui an, cele mai multe victime sunt femei – peste 30 de mii. În rândul bărbaților au fost înregistrate peste 8.000 de victime, iar 6.500 dintre victime au fost minori.

În funcție de locul unde au fost comise aceste acte de violență, dintre cele aproape 80 de mii de cazuri, cele mai multe au avut loc în mediul rural – peste 40 de mii, în timp ce, peste 37 de mii de fapte au fost comise în mediul urban. La domiciliu au loc cele mai multe acte de violență – peste 35.000, în timp ce doar 7.600 se desfășoară în spațiul public.

În ceea ce privește tipul de violență, în cele mai multe cazuri – peste 60% dintre situații, este vorba despre loviri. Amenințări sunt într-o proporție de 12%, conform EuronewsRomania.

Dramatic este că, în ultimii 8 ani, peste 420 de românce au fost ucise de partenerii lor.

Barometrul violenței. Un sfert dintre români e de acord cu umilirea partenerului

Românii sunt în continuare foarte toleranță față de faptele de violență și față de umilirea partenerului. Barometrul violenței de gen din țara noastră, realizat de Centrul Filia, arată că 1 din 4 români consideră că este acceptabil ca bărbatul să nu își lase partenera să-și folosească banii cum dorește.

Tot 1 român din 4 crede că o femeie nu poate ieși în oraș neînsoțită de partener și 23% dintre români consideră acceptabil ca unei femei să i se interzică de către partener să aibă un grup de prietene.

Alte date arată că 86% dintre bărbați și 76% dintre femei sunt de acord că femeile au nevoie de protecția unui bărbat; 66% dintre bărbați și 57% dintre femei sunt de acord că bărbatul este capul familiei; 45% dintre bărbați și 38% dintre femei sunt de acord că femeile ar trebui să-și asculte partenerul, iar 24% dintre bărbați și 15% dintre femei spun că este mai bine să rămâi într-o căsătorie nereușită decât să nu te căsătorești deloc.

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele