WORLD

Adevărul despre întâlnirea lui J.D. Vance cu Papa Francisc. Ce și-au spus cei doi VIDEO

Adevărul despre întâlnirea lui J.D. Vance cu Papa Francisc. Ce și-au spus cei doi VIDEO
Sursă foto: News.ro

Deși s-au făcut multe speculații și s-au spus multe, imaginile spun adevărul despre întâlnirea lui J.D. Vance cu Papa Francisc. Însuși vicepreședintele american a ținut să sublinieze că, în ciuda punctelor divergente cu Suveranul Pontif, au existat și multe lucruri comune.

Întâlnirea lui J.D. Vance cu Papa Francisc

Vicepreședintele american J.D. Vance a fost întrebat despre tête-à-tête-ul său unic cu Suveranul Pontif cu o zi înainte de moartea acestuia. Acesta a răspuns că ”sunt multe lucruri la care să te gândeşti”.

”M-am gândit mult. Este destul de nebunesc, de fapt. Nu ştiam că mai avea de trăit mai puţin de 24 de ore. Cred că a fost o binecuvântare”, a declarat el presei, conform News.ro.

Papa Francisc l-a primit pe J. D. Vance duminică, de Paşte, la reşedinţa sa Sf. Martha. Întâlnirea nu era prevăzută în agenda oficială a Vaticanului și a durat doar câteva minute.

De asemenea, vicepreşedintele american le-a transmis ”condoleanţe catolicilor din întreaga lume”, la Agra, în India, unde efectuează o vizită – în parte privată – şi unde i-a adus omagiu unui ”mare pastor creştin”.

”Persoanele de la marginea societăţii, săracii, bolnavii au văzut în el un apărător şi o adevărată expresie a iubirii creştine. Suntem, deci, profund întristaţi”, a declarat J. D. Vance.

J. D. Vance nu şi-a confirmat prezenţa la funeraliile lui Francisc I. Preşedintele american Donald Trump a anunţat luni pe reţeaua sa, Truth Social, că va asista la funeraliile Suveranului Pontif, organizate sâmbătă.

Elena Șerban nu s-ar vedea făcând altceva decât presă. După ce a studiat Mass Media și Publicitate la SNSPA, a mers direct către televiziune în 2003. A fost, pe rând, reporter, redactor, productor ... vezi toate articolele