NEWS

Adio, bani la pensie! Românii care riscă să-și piardă veniturile dacă nu depun un document important

Adio bani la pensie Românii care riscă să-și piardă veniturile dacă nu depun un document important
Foto: arhivă online

Românii primesc o nouă informare din partea Caselor de Pensii județene cu privire la documentele necesare pentru a nu pierde banii de pensie. Un act deosebit de important te poate face să rămâi fără veniturile lunare.

Mai exact, primii vizați sunt pensionarii români stabiliți în afara țării. Aceștia trebuie să transmită un document important pentru a-și păstra drepturile de pensie. Casa Județeană de Pensii Sălaj a fost printre primele care au anunțat deja că neîndeplinirea acestei obligații legale duce la suspendarea plății pensiei.

Cum poți pierde banii de pensie

Casa Județeană de Pensii Sălaj a transmis un anunț important pentru pensionari, fiind vizaţi acei români care au domiciliul sau reședința în străinătate. Aceștia sunt obligați, prin lege, să trimită certificatul de viață, document fără de care plata pensiei nu poate continua.

Obligația este prevăzută de Legea nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii. Legea a intrat în vigoare la 1 septembrie 2024. Conform documentului de lege, pensionarii nerezidenți trebuie să transmită certificatul de viață de două ori pe an, în mod semestrial. Prima verificare se face în perioada 1 ianuarie – 31 martie, iar a doua verificare are loc între 1 iulie și 30 septembrie.

Certificatul de viață este util pentru verificarea existenței beneficiarului și pentru menținerea continuității plății drepturilor de pensie.

Documentul trebuie semnat de pensionar în fața unei autorități legale din statul de domiciliu sau de reședință. Partea B a formularului trebuie completată și ștampilată de una dintre următoarele instituții: notar public, ambasadă sau consulat, medic de familie, instituții de asigurări sociale (INAS, INCA, ITAL-UIL). Aceste autorități confirmă oficial faptul că beneficiarul se află în viață.

Anunțul Casei de Pensii

Referitor la obligația transmiterii certificatului de viață de către pensionarii stabiliți în străinătate

În conformitate cu prevederile Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii, intrată în vigoare la data de 1 septembrie 2024, Casa Județeană de Pensii Sălaj informează beneficiarii nerezidenți (persoane cu domiciliul sau reședința în străinătate) asupra obligației de a transmite semestrial certificatul de viață.

Acest document este esențial pentru continuitatea plății drepturilor de pensie și trebuie transmis în următoarele intervale calendaristice:

Prima verificare: în perioada 1 ianuarie – 31 martie;

A doua verificare: în perioada 1 iulie – 30 septembrie.

Instrucțiuni privind completarea și transmiterea documentului

Validarea documentului (Partea B): Certificatul de viață trebuie semnat de către beneficiar în fața unei autorități legale din statul de domiciliu sau de ședere permanentă. Autoritatea respectivă (notar, ambasadă, consulat, medici de familie, instituții de asigurări sociale precum INAS, INCA, ITAL-UIL) va certifica faptul că persoana se află în viață prin completarea și ștampilarea Părții B a formularului”, a scris Casa Județeană de Pensii Sălaj pe Facebook.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele