NEWS

Alertă meteo ANM! Cod galben de grindină și vijelii până diseară. Ciclonul ajunge și în România

Alertă meteo ANM Cod galben de grindină și vijelii până diseară. Ciclonul ajunge și în România
sursa foto: Antena 3 CNN

Alertă meteo ANM în România, după ce Administrația Națională de Meteorologie a transmis o atenționare cod galben de vijelii și grindină pentru jumătate din țară, în cursul zilei de 25 mai 2023. Astfel, ciclonul ajunge și în România și avem parte de instabilitate până diseară.

Alertă meteo ANM! Cod galben de grindină și vijelii până diseară

Meteorologii au emis un cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată pentru sud-vestul și estul țării. 23 de județe intră sub incidența atenționării valabilă pentru data de 25 mai în intervalul orar 12.00 – 23.00.

În intervalul menționat local vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin frecvente descărcări electrice și averse torențiale în Oltenia, dealurile Banatului, Crișanei, în Transilvania, Muntenia, Moldova și Dobrogea. Va cădea grindină, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 30…40 l/mp. Intensificări ale vântului, cu rafale în general de 50…70 km/h și vijelii se vor semnala mai ales în estul și sud-estul teritoriului, anunță ANM.

Prognoza specială pentru București

În Capitală, joi 25 mai, vremea va fi caldă, cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate după-amiaza și în orele serii când vor fi ploi de scurtă durată, descărcări electrice și intensificări ale vântului cu viteze la rafală în general de 50…60 km/h. Temperatura maximă va fi de 27…28 de grade.

Ciclonul ajunge și în România

Noul ciclon format în Marea Mediterană amenință mai multe zone din Europa, printre care și România. În zilele următoare, ciclonul se va deplasa spre est, aducând ploi abundente, mai ales în Grecia și în Turcia. Directorul ANM explică ce se va întâmpla cu vremea din România.

În doar două zile, meteorologii au emis peste 40 de avertizări nowcasting de ploi torențiale și vânt puternic, iar furtunile continuă să răvășească țara până în această seară.

23 județe din România sunt sub cod galben de ploi torențiale și vijelii. Furtunile de după-amiază vor apărea în fiecare zi săptămâna aceasta, spun meteorologii. Ele sunt în strânsă legătură cu activitatea ciclonică de pe jumătatea de sud a Europei și care determină și la noi apariția ploilor torențiale cu descărcări electrice, vijelii și grindină, în special în regiunile vestice și sudice ale țării.

toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele