NEWS

Amenzi de 10.000 de lei dacă faci așa ceva pe stradă. Sancțiunile se aplică și comercianților

Amenzi de 10.000 de lei dacă faci așa ceva pe stradă. Sancțiunile se aplică și comercianților
sursă foto: Playtech.ro

Consumul de alcool în spațiile publice este sancționat în prezent cu amenzi cuprinse între 100-500 de lei, dar acest lucru este pe cale să schimbe.

Senatul a votat un proiect care prevede majorarea sancțiunilor atât pentru cei care comercializează cât și cei care consumă alcool în anumite spații publice.

Amenzi de până la 10.000 de lei

Astfel, în cazul în care proiectul merge la promulgare amenzile vor fi cuprinse între 5.000 și 10.000 de lei. Se vor aplica sancțiunile respective pentru comercializarea băuturilor alcoolice minorilor precum și pentru consumul de alcool în spațiile publice după cum urmează:

  • la intrarea, în curțile și pe trotuarele adiacente spitalelor;
  • școli, lăcașuri de cult;
  • drumuri publice;
  • parcuri;
  • stadioane;
  • săli de spectacole;
  • mijloace de transport în comun;
  • autogări;
  • gări și aeroporturi, de stat și private.

Noile amenzi sunt exponențiale în comparație cu cele prevăzute în legislația acutală. Sancțiunile actuale nu depășesc 500 de lei. În expunerea de motive, inițiatorii proiectului legislativ menționează că prin creșterea sancțiunlor se urmărește consolidarea normelor sociale sănătoase legate de consumul de alcool în societate.

Expunerea de motive

Aceasta poate ajuta la transmiterea unui mesaj clar că consumul de alcool la o vârstă fragedă nu este acceptabil și poate avea consecințe serioase. Proiectul de lege va fi trimis în Camera inferioară a Parlamentului, care este for decizional în acest caz. Dacă deputații vor vota forma actuală a proictului, acesta va merge la președinte pentru promulgare și ulterior publicat în Monitorul Oficial.

Amenzi de până la 10.000 de lei pentru consumul de alcool în spațiul public
sursa foto: Antena 1

Amenzi pentru consumul de alcool în spațiile publice

Potrivit legislației în vigoare consumul de alcool pe domeniul public este sancționat cu amenzi de până la 500 de lei după cum urmează:

  • desfacerea, comercializarea și consumul băuturilor alcoolice în locurile publice, la intrarea în curțile și în interioarele lor, cum sunt: spitale și alte unități sanitare, centre de plasament al minorilor, unități și instituții de învățământ și educație, lăcașuri de cult și instituții religioase aferente cultelor care interzic consumul băuturilor alcoolice în practicarea religiei respective, pe trotuarele sau aleile de acces ale acestora;
  • servirea cu băuturi alcoolice, în localurile publice, a consumatorilor aflați în vădită stare de ebrietate, precum și a minorilor;
  • consumul de băuturi alcoolice în următoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane și terenuri sportive, instituții culturale, săli de spectacole, instituții sau unități economice, toate mijloacele de transport în comun, autogări, gări și aeroporturi, de stat și private, sau alte locuri prevăzute de lege. În incinta acestor locuri publice se pot consuma băuturi alcoolice prin delimitarea unor spații special amenajate pentru consumarea băuturilor alcoolice, prin hotărârea conducerilor locurilor publice respective.
  • Sunt exceptate localurile de alimentație publică și turism, cum sunt: restaurante, baruri și discoteci. În locurile publice enumerate se interzice cu desăvârșire consumul de băuturi alcoolice de către persoanele care nu au împlinit vârsta de 18 ani;
  • comercializarea sau oferirea cu titlu gratuit a băuturilor alcoolice către minori de către unitățile autorizate să comercializeze băuturile alcoolice, potrivit România TV.
toma@mediaflux.ro Toma Enescu are o pasiune pentru presă, literatură și politică. Îi place să fie informat și este mereu la curent cu ce se întâmplă în ... vezi toate articolele